
Fran Counter Stool - Set of 2 Black By LumiSource
Surround your counter area or dining table with the beauty of the Fran Counter Stool by LumiSource. Featuring a sophisticated velvet upholstery that will tie in perfectly with your contemporary decor, this ultra comfortable padded bucket seat is complemented by tapered legs. Available in a variety of color combinations, choose the color that ties in with your decor!
Specifications
| Product Dimensions | 36 H x 19.75 W x 21 L |
| Seat To Floor | 26.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 108° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Chrome, Black Velvet |
| Product SKU: | B26-FRAN VBK2 |
| Product UPC: | 681144125080 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed counter height |
| Stylish velvet upholstery |
| Chrome metal frame |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

















Fran Counter Stool - Set of 2 Black By LumiSource
Surround your counter area or dining table with the beauty of the Fran Counter Stool by LumiSource. Featuring a sophisticated velvet upholstery that will tie in perfectly with your contemporary decor, this ultra comfortable padded bucket seat is complemented by tapered legs. Available in a variety of color combinations, choose the color that ties in with your decor!
Specifications
| Product Dimensions | 36 H x 19.75 W x 21 L |
| Seat To Floor | 26.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 108° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Chrome, Black Velvet |
| Product SKU: | B26-FRAN VBK2 |
| Product UPC: | 681144125080 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed counter height |
| Stylish velvet upholstery |
| Chrome metal frame |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Surround your counter area or dining table with the beauty of the Fran Counter Stool by LumiSource. Featuring a sophisticated velvet upholstery that will tie in perfectly with your contemporary decor, this ultra comfortable padded bucket seat is complemented by tapered legs. Available in a variety of color combinations, choose the color that ties in with your decor!
Specifications
| Product Dimensions | 36 H x 19.75 W x 21 L |
| Seat To Floor | 26.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 108° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Chrome, Black Velvet |
| Product SKU: | B26-FRAN VBK2 |
| Product UPC: | 681144125080 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed counter height |
| Stylish velvet upholstery |
| Chrome metal frame |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























