
Fran Chair - Set of 2 Black By LumiSource
Surround your dining table with the beauty of the Fran Dining Chair. Featuring a sophisticated velvet upholstery that will tie in perfectly with your contemporary decor, this ultra comfortable padded bucket seat is complemented by tapered legs. Available in a variety of color combinations, choose the color that ties in with your decor!
Specifications
| Product Dimensions | 32 H x 21 W x 23 L |
| Seat To Floor | 18.5" |
| Seat Depth | 18.75" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Armrest Height | 11" |
| Armrest Length | 8" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Chrome, Black Velvet |
| Product SKU: | CH-FRAN VBK2 |
| Product UPC: | 681144125646 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Stylish velvet upholstery |
| Sturdy metal legs |
| Great for use as dining or accent chairs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $250.00
-65%$250.00
$87.50More Images



































Fran Chair - Set of 2 Black By LumiSource
Surround your dining table with the beauty of the Fran Dining Chair. Featuring a sophisticated velvet upholstery that will tie in perfectly with your contemporary decor, this ultra comfortable padded bucket seat is complemented by tapered legs. Available in a variety of color combinations, choose the color that ties in with your decor!
Specifications
| Product Dimensions | 32 H x 21 W x 23 L |
| Seat To Floor | 18.5" |
| Seat Depth | 18.75" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Armrest Height | 11" |
| Armrest Length | 8" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Chrome, Black Velvet |
| Product SKU: | CH-FRAN VBK2 |
| Product UPC: | 681144125646 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Stylish velvet upholstery |
| Sturdy metal legs |
| Great for use as dining or accent chairs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Surround your dining table with the beauty of the Fran Dining Chair. Featuring a sophisticated velvet upholstery that will tie in perfectly with your contemporary decor, this ultra comfortable padded bucket seat is complemented by tapered legs. Available in a variety of color combinations, choose the color that ties in with your decor!
Specifications
| Product Dimensions | 32 H x 21 W x 23 L |
| Seat To Floor | 18.5" |
| Seat Depth | 18.75" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Armrest Height | 11" |
| Armrest Length | 8" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Chrome, Black Velvet |
| Product SKU: | CH-FRAN VBK2 |
| Product UPC: | 681144125646 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Stylish velvet upholstery |
| Sturdy metal legs |
| Great for use as dining or accent chairs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























