
Fossil Stone Drum Table By Homeroots
Spruce up your home with this exquisite Fossil Stone Drum Table. Crafted from gemelina wood solids and resin components it emanates a rather vintage feel. Owing to it's shape the entire table has a very prominent and sturdy structure. The top is adorned with fossil stone veneer and a snakeskin fossil stone inlay border. It has one single drawer and one cabinet both fitted with antique brass handles for your storage needs. 28" x 20" x 20"
Specifications
| Product Category: | End Tables |
| Product Dimensions: | 20in W x 20in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Multi-Color |
| Finish: | Heritage |
| Top Color: | Gray |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389943 |
| Product UPC: | 4512822878584 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $935.69
-65%$935.69
$327.49More Images




Fossil Stone Drum Table By Homeroots
Spruce up your home with this exquisite Fossil Stone Drum Table. Crafted from gemelina wood solids and resin components it emanates a rather vintage feel. Owing to it's shape the entire table has a very prominent and sturdy structure. The top is adorned with fossil stone veneer and a snakeskin fossil stone inlay border. It has one single drawer and one cabinet both fitted with antique brass handles for your storage needs. 28" x 20" x 20"
Specifications
| Product Category: | End Tables |
| Product Dimensions: | 20in W x 20in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Multi-Color |
| Finish: | Heritage |
| Top Color: | Gray |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389943 |
| Product UPC: | 4512822878584 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spruce up your home with this exquisite Fossil Stone Drum Table. Crafted from gemelina wood solids and resin components it emanates a rather vintage feel. Owing to it's shape the entire table has a very prominent and sturdy structure. The top is adorned with fossil stone veneer and a snakeskin fossil stone inlay border. It has one single drawer and one cabinet both fitted with antique brass handles for your storage needs. 28" x 20" x 20"
Specifications
| Product Category: | End Tables |
| Product Dimensions: | 20in W x 20in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Multi-Color |
| Finish: | Heritage |
| Top Color: | Gray |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389943 |
| Product UPC: | 4512822878584 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























