
Folia Dinette Table Black By LumiSource
With its pleasant design and Mid-Century lineage, the Folia Dining Table by LumiSource will soon be the epicenter of your casual gatherings. Featuring a slightly-rounded square top and splayed tapered legs, the Folia represents clean, modern form at its finest.
Specifications
| Product Dimensions | 30.25 H x 38.25 W x 38.25 L |
| Inside Length | 18.25" |
| Floor To Apron | 29" |
| Length Overhang | 3" |
| Width Overhang | 3" |
| Inside Width | 27.25" |
| Table Top Thickness | 0.375 |
| Product Material: | Marble, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Black Textured Marble |
| Product SKU: | DT-FOLIA WLBKMB |
| Product UPC: | 681144130305 |
| Shipping Type: | Small Parcel OVERSIZED |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Fixed dining table height |
| Marble top |
| Bent wood legs |
| Seats four comfortably |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $500.00
-65%$500.00
$175.00More Images





Folia Dinette Table Black By LumiSource
With its pleasant design and Mid-Century lineage, the Folia Dining Table by LumiSource will soon be the epicenter of your casual gatherings. Featuring a slightly-rounded square top and splayed tapered legs, the Folia represents clean, modern form at its finest.
Specifications
| Product Dimensions | 30.25 H x 38.25 W x 38.25 L |
| Inside Length | 18.25" |
| Floor To Apron | 29" |
| Length Overhang | 3" |
| Width Overhang | 3" |
| Inside Width | 27.25" |
| Table Top Thickness | 0.375 |
| Product Material: | Marble, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Black Textured Marble |
| Product SKU: | DT-FOLIA WLBKMB |
| Product UPC: | 681144130305 |
| Shipping Type: | Small Parcel OVERSIZED |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Fixed dining table height |
| Marble top |
| Bent wood legs |
| Seats four comfortably |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With its pleasant design and Mid-Century lineage, the Folia Dining Table by LumiSource will soon be the epicenter of your casual gatherings. Featuring a slightly-rounded square top and splayed tapered legs, the Folia represents clean, modern form at its finest.
Specifications
| Product Dimensions | 30.25 H x 38.25 W x 38.25 L |
| Inside Length | 18.25" |
| Floor To Apron | 29" |
| Length Overhang | 3" |
| Width Overhang | 3" |
| Inside Width | 27.25" |
| Table Top Thickness | 0.375 |
| Product Material: | Marble, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Black Textured Marble |
| Product SKU: | DT-FOLIA WLBKMB |
| Product UPC: | 681144130305 |
| Shipping Type: | Small Parcel OVERSIZED |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Fixed dining table height |
| Marble top |
| Bent wood legs |
| Seats four comfortably |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























