
Folia Bench Gray By LumiSource - BC-FOLIA WLCHAR
Perfect for an entryway, bedroom, or extra seating, the Folia Bench by LumiSource will add a touch of style to your home. With tapered wood legs and a plush cushion seat top, the Folia Bench is available in a variety of fabric and wood finishes. Choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Dimensions | 19.5 H x 42 W x 20 L |
| Seat Depth | 20" |
| Inside Seat Width | 42" |
| Seat To Floor | 19.5" |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Charcoal Fabric |
| Product SKU: | BC-FOLIA WLCHAR |
| Product UPC: | 681144134037 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Upholstered cushioned seat |
| Wood frame |
| Seats two comfortably |
| Multi-use bench |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $250.00
-65%$250.00
$87.50More Images






















Folia Bench Gray By LumiSource - BC-FOLIA WLCHAR
Perfect for an entryway, bedroom, or extra seating, the Folia Bench by LumiSource will add a touch of style to your home. With tapered wood legs and a plush cushion seat top, the Folia Bench is available in a variety of fabric and wood finishes. Choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Dimensions | 19.5 H x 42 W x 20 L |
| Seat Depth | 20" |
| Inside Seat Width | 42" |
| Seat To Floor | 19.5" |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Charcoal Fabric |
| Product SKU: | BC-FOLIA WLCHAR |
| Product UPC: | 681144134037 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Upholstered cushioned seat |
| Wood frame |
| Seats two comfortably |
| Multi-use bench |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perfect for an entryway, bedroom, or extra seating, the Folia Bench by LumiSource will add a touch of style to your home. With tapered wood legs and a plush cushion seat top, the Folia Bench is available in a variety of fabric and wood finishes. Choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Dimensions | 19.5 H x 42 W x 20 L |
| Seat Depth | 20" |
| Inside Seat Width | 42" |
| Seat To Floor | 19.5" |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Charcoal Fabric |
| Product SKU: | BC-FOLIA WLCHAR |
| Product UPC: | 681144134037 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Upholstered cushioned seat |
| Wood frame |
| Seats two comfortably |
| Multi-use bench |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























