
Folia Adjustable Barstool - Set of 2 Cream By LumiSource
The curved wood frame and cutout backrest of the Folia Bar Stool by LumiSource will add a touch of style to your kitchen or bar. A hydraulic pole adjusts height and the seat is padded and swivels 360 degrees for an added comfort.
Specifications
| Product Dimensions | 34.5-43.25 H x 17.75 W x 18.75 L |
| Seat To Floor | 23.75-32.5" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Seat To Footrest | 16.25" |
| Base Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 98° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Cream PU, Chrome |
| Product SKU: | BS-FOLIA2-SWVT WLCR2 |
| Product UPC: | 681144194383 |
| Shipping Type: | |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| 360-degree swivel |
| Adjusts from counter to bar height |
| Cushioned upholstered seat |
| Cut-out design backrest |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








Folia Adjustable Barstool - Set of 2 Cream By LumiSource
The curved wood frame and cutout backrest of the Folia Bar Stool by LumiSource will add a touch of style to your kitchen or bar. A hydraulic pole adjusts height and the seat is padded and swivels 360 degrees for an added comfort.
Specifications
| Product Dimensions | 34.5-43.25 H x 17.75 W x 18.75 L |
| Seat To Floor | 23.75-32.5" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Seat To Footrest | 16.25" |
| Base Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 98° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Cream PU, Chrome |
| Product SKU: | BS-FOLIA2-SWVT WLCR2 |
| Product UPC: | 681144194383 |
| Shipping Type: | |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| 360-degree swivel |
| Adjusts from counter to bar height |
| Cushioned upholstered seat |
| Cut-out design backrest |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The curved wood frame and cutout backrest of the Folia Bar Stool by LumiSource will add a touch of style to your kitchen or bar. A hydraulic pole adjusts height and the seat is padded and swivels 360 degrees for an added comfort.
Specifications
| Product Dimensions | 34.5-43.25 H x 17.75 W x 18.75 L |
| Seat To Floor | 23.75-32.5" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Seat To Footrest | 16.25" |
| Base Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 98° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Cream PU, Chrome |
| Product SKU: | BS-FOLIA2-SWVT WLCR2 |
| Product UPC: | 681144194383 |
| Shipping Type: | |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| 360-degree swivel |
| Adjusts from counter to bar height |
| Cushioned upholstered seat |
| Cut-out design backrest |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























