
Folia Adjustable Barstool - Set of 2 Gray By LumiSource
The curved wood frame and cut-out backrest of the Folia Bar Stool by LumiSource will add a touch of style to your kitchen or bar. A hydraulic pole allows height to be adjusted while the padded seat and 360-degree swivel add comfort and convenience.
Specifications
| Product Dimensions | 35.5-44 H x 17.75 W x 18.75 L |
| Seat To Floor | 23.75-32.5" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Seat To Footrest | 16.25" |
| Backrest Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Black Metal, Light Grey Wood, Light Grey Fabric |
| Product SKU: | BS-FOLIA2-SWVT LGYLGY2 |
| Product UPC: | 681144194406 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Seat adjusts from counter to bar height |
| 360-degree swivel |
| Cushioned upholstered seat |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images









Folia Adjustable Barstool - Set of 2 Gray By LumiSource
The curved wood frame and cut-out backrest of the Folia Bar Stool by LumiSource will add a touch of style to your kitchen or bar. A hydraulic pole allows height to be adjusted while the padded seat and 360-degree swivel add comfort and convenience.
Specifications
| Product Dimensions | 35.5-44 H x 17.75 W x 18.75 L |
| Seat To Floor | 23.75-32.5" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Seat To Footrest | 16.25" |
| Backrest Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Black Metal, Light Grey Wood, Light Grey Fabric |
| Product SKU: | BS-FOLIA2-SWVT LGYLGY2 |
| Product UPC: | 681144194406 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Seat adjusts from counter to bar height |
| 360-degree swivel |
| Cushioned upholstered seat |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The curved wood frame and cut-out backrest of the Folia Bar Stool by LumiSource will add a touch of style to your kitchen or bar. A hydraulic pole allows height to be adjusted while the padded seat and 360-degree swivel add comfort and convenience.
Specifications
| Product Dimensions | 35.5-44 H x 17.75 W x 18.75 L |
| Seat To Floor | 23.75-32.5" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Seat To Footrest | 16.25" |
| Backrest Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Black Metal, Light Grey Wood, Light Grey Fabric |
| Product SKU: | BS-FOLIA2-SWVT LGYLGY2 |
| Product UPC: | 681144194406 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Seat adjusts from counter to bar height |
| 360-degree swivel |
| Cushioned upholstered seat |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























