
Folia Metal Bench Black By LumiSource
With its pleasant design and modern lines, the Folia Metal Bench by LumiSource is a unique statement in any space. Featuring a geometric gold metal frame and a plush padded upholstered cushion for added comfort. Modern elegance at its finest, the Folia Metal Bench will look great in an entryway, at the end of a bed, or paired with a dining table.
Specifications
| Product Dimensions | 17.5 H x 44 W x 14.5 L |
| Seat Depth | 14.5" |
| Inside Seat Width | 44" |
| Seat To Floor | 17.5" |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Steel, Gray Velvet |
| Product SKU: | BC-FOLIA AUVGY |
| Product UPC: | 681144117290 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Stylish velvet upholstery |
| Metal frame |
| Sleek gold finish |
| Seats two comfortably |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $170.00
-65%$170.00
$59.50More Images













Folia Metal Bench Black By LumiSource
With its pleasant design and modern lines, the Folia Metal Bench by LumiSource is a unique statement in any space. Featuring a geometric gold metal frame and a plush padded upholstered cushion for added comfort. Modern elegance at its finest, the Folia Metal Bench will look great in an entryway, at the end of a bed, or paired with a dining table.
Specifications
| Product Dimensions | 17.5 H x 44 W x 14.5 L |
| Seat Depth | 14.5" |
| Inside Seat Width | 44" |
| Seat To Floor | 17.5" |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Steel, Gray Velvet |
| Product SKU: | BC-FOLIA AUVGY |
| Product UPC: | 681144117290 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Stylish velvet upholstery |
| Metal frame |
| Sleek gold finish |
| Seats two comfortably |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With its pleasant design and modern lines, the Folia Metal Bench by LumiSource is a unique statement in any space. Featuring a geometric gold metal frame and a plush padded upholstered cushion for added comfort. Modern elegance at its finest, the Folia Metal Bench will look great in an entryway, at the end of a bed, or paired with a dining table.
Specifications
| Product Dimensions | 17.5 H x 44 W x 14.5 L |
| Seat Depth | 14.5" |
| Inside Seat Width | 44" |
| Seat To Floor | 17.5" |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Steel, Gray Velvet |
| Product SKU: | BC-FOLIA AUVGY |
| Product UPC: | 681144117290 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Stylish velvet upholstery |
| Metal frame |
| Sleek gold finish |
| Seats two comfortably |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























