
Fold-out Organizer and Craft Desk By Homeroots
A classic file cabinet or a writing desk , the possibilities of the Fold-out Organizer and Craft Desk are endless. Owing to it's versatility the desk can be opened up on either side for writing, depending on functional need. Three small drawers and one letter hanging file drawer are incorporated into the desk. Organize your home with the ever adapting desk and save space with it's small-scale form. 31" x 48" x 15.75"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 31 H x 48 W x 15.75 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | MDF and melamine paper |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Country chic style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402073 |
| Product UPC: | 808230103887 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Fold Organizer Craft Desk White |
| Organizer Craft Desk White |
| Fold Organizer Craft Desk |
| Craft Desk White |
| Organizer Craft Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $215.54
-65%$215.54
$75.44More Images








Fold-out Organizer and Craft Desk By Homeroots
A classic file cabinet or a writing desk , the possibilities of the Fold-out Organizer and Craft Desk are endless. Owing to it's versatility the desk can be opened up on either side for writing, depending on functional need. Three small drawers and one letter hanging file drawer are incorporated into the desk. Organize your home with the ever adapting desk and save space with it's small-scale form. 31" x 48" x 15.75"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 31 H x 48 W x 15.75 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | MDF and melamine paper |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Country chic style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402073 |
| Product UPC: | 808230103887 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Fold Organizer Craft Desk White |
| Organizer Craft Desk White |
| Fold Organizer Craft Desk |
| Craft Desk White |
| Organizer Craft Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A classic file cabinet or a writing desk , the possibilities of the Fold-out Organizer and Craft Desk are endless. Owing to it's versatility the desk can be opened up on either side for writing, depending on functional need. Three small drawers and one letter hanging file drawer are incorporated into the desk. Organize your home with the ever adapting desk and save space with it's small-scale form. 31" x 48" x 15.75"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 31 H x 48 W x 15.75 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | MDF and melamine paper |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Country chic style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402073 |
| Product UPC: | 808230103887 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Fold Organizer Craft Desk White |
| Organizer Craft Desk White |
| Fold Organizer Craft Desk |
| Craft Desk White |
| Organizer Craft Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























