
Floral Fabric Slipper Accent Chair with Dark Wood Legs By Homeroots
The armless slipper chair features contemporary style, padded back and seat cushion, covered with selected fabric pattern, and complemented by dark brown finish tapered wood legs. Create elegant and sleek contemporary style that is perfectly suited for any living room environment.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 23in W x 31in D x 34in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Floral Fabric |
| Finish: | Floral Fabric |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 320548 |
| Product UPC: | 614486182572 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Floral Fabric Slipper Accent Chair |
| Slipper Accent Chair Dark Wood |
| Fabric Slipper Accent Chair Dark |
| Fabric Slipper Accent Chair |
| Accent Chair Dark Wood Legs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $312.81
-65%$312.81
$109.48More Images

Floral Fabric Slipper Accent Chair with Dark Wood Legs By Homeroots
The armless slipper chair features contemporary style, padded back and seat cushion, covered with selected fabric pattern, and complemented by dark brown finish tapered wood legs. Create elegant and sleek contemporary style that is perfectly suited for any living room environment.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 23in W x 31in D x 34in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Floral Fabric |
| Finish: | Floral Fabric |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 320548 |
| Product UPC: | 614486182572 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Floral Fabric Slipper Accent Chair |
| Slipper Accent Chair Dark Wood |
| Fabric Slipper Accent Chair Dark |
| Fabric Slipper Accent Chair |
| Accent Chair Dark Wood Legs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The armless slipper chair features contemporary style, padded back and seat cushion, covered with selected fabric pattern, and complemented by dark brown finish tapered wood legs. Create elegant and sleek contemporary style that is perfectly suited for any living room environment.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 23in W x 31in D x 34in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Floral Fabric |
| Finish: | Floral Fabric |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 320548 |
| Product UPC: | 614486182572 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Floral Fabric Slipper Accent Chair |
| Slipper Accent Chair Dark Wood |
| Fabric Slipper Accent Chair Dark |
| Fabric Slipper Accent Chair |
| Accent Chair Dark Wood Legs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























