
Felicia White Raffia Accent Chest By Homeroots
Bring a touch of feminine styling to the master suite or living room with this lovely accent chest. Crafted from wood solids and wood products and wrapped in White Raffia, coastal ambiance is blended together with the classic styling of a bombe chest. Two storage drawers are accentuated by silver finished aluminum butterfly drawer pulls.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 30.25in W x 16.25in D x 30in H |
| Product Material: | Raffia |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | White Raffia |
| Product Color: | Off White |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876986 |
| Product SKU: | 389799 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Felicia White Raffia Accent Chest |
| Raffia Accent Chest |
| Felicia White Raffia Accent |
| White Raffia Accent Chest |
| Felicia White Raffia |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,076.04
-65%$1,076.04
$376.61More Images





Felicia White Raffia Accent Chest By Homeroots
Bring a touch of feminine styling to the master suite or living room with this lovely accent chest. Crafted from wood solids and wood products and wrapped in White Raffia, coastal ambiance is blended together with the classic styling of a bombe chest. Two storage drawers are accentuated by silver finished aluminum butterfly drawer pulls.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 30.25in W x 16.25in D x 30in H |
| Product Material: | Raffia |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | White Raffia |
| Product Color: | Off White |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876986 |
| Product SKU: | 389799 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Felicia White Raffia Accent Chest |
| Raffia Accent Chest |
| Felicia White Raffia Accent |
| White Raffia Accent Chest |
| Felicia White Raffia |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring a touch of feminine styling to the master suite or living room with this lovely accent chest. Crafted from wood solids and wood products and wrapped in White Raffia, coastal ambiance is blended together with the classic styling of a bombe chest. Two storage drawers are accentuated by silver finished aluminum butterfly drawer pulls.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 30.25in W x 16.25in D x 30in H |
| Product Material: | Raffia |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | White Raffia |
| Product Color: | Off White |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876986 |
| Product SKU: | 389799 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Felicia White Raffia Accent Chest |
| Raffia Accent Chest |
| Felicia White Raffia Accent |
| White Raffia Accent Chest |
| Felicia White Raffia |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























