
Faux Leather Storage Coffee Table By Homeroots
The Faux Leather Storage Coffee Table depicts a uniqueness of its own. Not only can the design be applauded for it's style but for its distinctive function too. Crafted from gemelina wood solids, the table top has two camaflouged doors that slide open on ball bearing glides in order to reveal an ample amount of storage space. The table stands firmly on four French bun feet with metal ring pulls on either side for easy shifting. The brown cocoa rich faux leather finish is highlighted with metal umbrella nails to complete this exquisite piece. 20" x 36" x 18"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36in W x 18in D x 20in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Gemelina |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Heritage |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389947 |
| Product UPC: | 4512822878621 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Faux Leather Storage Coffee Table |
| Leather Storage Coffee Table |
| Faux Leather Storage Coffee |
| Faux Leather Storage |
| Storage Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Faux Leather Storage Coffee Table By Homeroots
The Faux Leather Storage Coffee Table depicts a uniqueness of its own. Not only can the design be applauded for it's style but for its distinctive function too. Crafted from gemelina wood solids, the table top has two camaflouged doors that slide open on ball bearing glides in order to reveal an ample amount of storage space. The table stands firmly on four French bun feet with metal ring pulls on either side for easy shifting. The brown cocoa rich faux leather finish is highlighted with metal umbrella nails to complete this exquisite piece. 20" x 36" x 18"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36in W x 18in D x 20in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Gemelina |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Heritage |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389947 |
| Product UPC: | 4512822878621 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Faux Leather Storage Coffee Table |
| Leather Storage Coffee Table |
| Faux Leather Storage Coffee |
| Faux Leather Storage |
| Storage Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Faux Leather Storage Coffee Table depicts a uniqueness of its own. Not only can the design be applauded for it's style but for its distinctive function too. Crafted from gemelina wood solids, the table top has two camaflouged doors that slide open on ball bearing glides in order to reveal an ample amount of storage space. The table stands firmly on four French bun feet with metal ring pulls on either side for easy shifting. The brown cocoa rich faux leather finish is highlighted with metal umbrella nails to complete this exquisite piece. 20" x 36" x 18"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36in W x 18in D x 20in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Gemelina |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Heritage |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389947 |
| Product UPC: | 4512822878621 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Faux Leather Storage Coffee Table |
| Leather Storage Coffee Table |
| Faux Leather Storage Coffee |
| Faux Leather Storage |
| Storage Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























