
Faux Concrete Pelican By Kalalou
This distressed resin pelican statue is perfect for a beach retreat porch or patio. It looks like a weathered dock top made of wood and aged over time. Arrange this feathered friend with your seashell decor, or perch it on a shelf in a themed bathroom.
Specifications
| Product Type: | Decor |
| Product Dimension: | 17" L x 9" W x 16" H |
| Product Color: | Multi |
| Product Material: | Resin |
| Product Finish: | Distressed |
| Product Theme: | Coastal |
| Care Instruction: | Wipe clean with lint free cloth. |
| Product SKU: | CHE1477 |
| Product UPC: | 841628193862 |
| Brand: | Kalalou |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Faux Concrete Pelican By Kalalou
This distressed resin pelican statue is perfect for a beach retreat porch or patio. It looks like a weathered dock top made of wood and aged over time. Arrange this feathered friend with your seashell decor, or perch it on a shelf in a themed bathroom.
Specifications
| Product Type: | Decor |
| Product Dimension: | 17" L x 9" W x 16" H |
| Product Color: | Multi |
| Product Material: | Resin |
| Product Finish: | Distressed |
| Product Theme: | Coastal |
| Care Instruction: | Wipe clean with lint free cloth. |
| Product SKU: | CHE1477 |
| Product UPC: | 841628193862 |
| Brand: | Kalalou |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This distressed resin pelican statue is perfect for a beach retreat porch or patio. It looks like a weathered dock top made of wood and aged over time. Arrange this feathered friend with your seashell decor, or perch it on a shelf in a themed bathroom.
Specifications
| Product Type: | Decor |
| Product Dimension: | 17" L x 9" W x 16" H |
| Product Color: | Multi |
| Product Material: | Resin |
| Product Finish: | Distressed |
| Product Theme: | Coastal |
| Care Instruction: | Wipe clean with lint free cloth. |
| Product SKU: | CHE1477 |
| Product UPC: | 841628193862 |
| Brand: | Kalalou |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























