
Fau Leather Upholstery And Cherry Oak Wood Finish Arm Chair Set By Homeroots
This Side chair feature claw-foot style and each chair offers comfort with layers of dense foam upholstered in faux leather. The padded backrest adds a touch of contrast with the soft texture and colors of chenille fabric upholstery.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 24in W x 25in D x 46in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Finish: | PU & Cherry Oak |
| Product Color: | PU |
| Leg Color: | Cherry Oak |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512839707501 |
| Product SKU: | 347003 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wood Finish Arm Chair Set2 |
| 25 46 Faux Leather Upholstery |
| Arm Chair Set2 |
| Faux Leather Upholstery Cherry Oak |
| Finish Arm Chair Set2 |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $784.33
-65%$784.33
$274.52More Images

Fau Leather Upholstery And Cherry Oak Wood Finish Arm Chair Set By Homeroots
This Side chair feature claw-foot style and each chair offers comfort with layers of dense foam upholstered in faux leather. The padded backrest adds a touch of contrast with the soft texture and colors of chenille fabric upholstery.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 24in W x 25in D x 46in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Finish: | PU & Cherry Oak |
| Product Color: | PU |
| Leg Color: | Cherry Oak |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512839707501 |
| Product SKU: | 347003 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wood Finish Arm Chair Set2 |
| 25 46 Faux Leather Upholstery |
| Arm Chair Set2 |
| Faux Leather Upholstery Cherry Oak |
| Finish Arm Chair Set2 |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Side chair feature claw-foot style and each chair offers comfort with layers of dense foam upholstered in faux leather. The padded backrest adds a touch of contrast with the soft texture and colors of chenille fabric upholstery.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 24in W x 25in D x 46in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Finish: | PU & Cherry Oak |
| Product Color: | PU |
| Leg Color: | Cherry Oak |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512839707501 |
| Product SKU: | 347003 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wood Finish Arm Chair Set2 |
| 25 46 Faux Leather Upholstery |
| Arm Chair Set2 |
| Faux Leather Upholstery Cherry Oak |
| Finish Arm Chair Set2 |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























