
Factory Desk with Drawers By Homeroots
Put a modern twist to this industrial themed Factory Desk with Drawers crafted to add an edge to your home office. The dark tobacco colored wood merges exquisitely with the factory inspired metal gray pipe framework giving it a rustic vintage overall feel. An ideal desk for small spaces, the slender design is incorporated with two planned out drawers for your clutter free workspace. Best suited in your home office or even as an entryway console, the choices are endless. 29.75" x 50.25" x 22.75"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.75 H x 50.25 W x 22.75 D |
| Product Color: | Brown |
| Product Material: | metal tube,metal sheet,MDF,ash veneer |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Style: | Modern farmhouse to industrial style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402026 |
| Product UPC: | 808230103412 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $563.83
-65%$563.83
$197.34More Images







Factory Desk with Drawers By Homeroots
Put a modern twist to this industrial themed Factory Desk with Drawers crafted to add an edge to your home office. The dark tobacco colored wood merges exquisitely with the factory inspired metal gray pipe framework giving it a rustic vintage overall feel. An ideal desk for small spaces, the slender design is incorporated with two planned out drawers for your clutter free workspace. Best suited in your home office or even as an entryway console, the choices are endless. 29.75" x 50.25" x 22.75"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.75 H x 50.25 W x 22.75 D |
| Product Color: | Brown |
| Product Material: | metal tube,metal sheet,MDF,ash veneer |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Style: | Modern farmhouse to industrial style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402026 |
| Product UPC: | 808230103412 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Put a modern twist to this industrial themed Factory Desk with Drawers crafted to add an edge to your home office. The dark tobacco colored wood merges exquisitely with the factory inspired metal gray pipe framework giving it a rustic vintage overall feel. An ideal desk for small spaces, the slender design is incorporated with two planned out drawers for your clutter free workspace. Best suited in your home office or even as an entryway console, the choices are endless. 29.75" x 50.25" x 22.75"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.75 H x 50.25 W x 22.75 D |
| Product Color: | Brown |
| Product Material: | metal tube,metal sheet,MDF,ash veneer |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Style: | Modern farmhouse to industrial style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402026 |
| Product UPC: | 808230103412 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























