
Fabrizzi Chair - Set of 2 Gray By LumiSource
The wide welcoming seat of the Fabrizzi Chair by LumiSource beckons for one to sit and relax for a while. A scooped, contoured seat and curved back add to its modern, yet comfortable design. The woven fabric upholstery, available in several colors, is wrapped in bentwood for a stunning and dramatic effect.
Specifications
| Product Dimensions | 32.25 H x 21.5 W x 21 L |
| Seat To Floor | 17.5" |
| Seat Depth | 17.5" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Backrest Height | 14.25" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Grey Fabric |
| Product SKU: | CH-FBZZF-HLBW2 WLWLGY2 |
| Product UPC: | 681144204860 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Cushioned seat and backrest upholstered in fabric |
| Open design backrest |
| Bent wood seat back |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images










Fabrizzi Chair - Set of 2 Gray By LumiSource
The wide welcoming seat of the Fabrizzi Chair by LumiSource beckons for one to sit and relax for a while. A scooped, contoured seat and curved back add to its modern, yet comfortable design. The woven fabric upholstery, available in several colors, is wrapped in bentwood for a stunning and dramatic effect.
Specifications
| Product Dimensions | 32.25 H x 21.5 W x 21 L |
| Seat To Floor | 17.5" |
| Seat Depth | 17.5" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Backrest Height | 14.25" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Grey Fabric |
| Product SKU: | CH-FBZZF-HLBW2 WLWLGY2 |
| Product UPC: | 681144204860 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Cushioned seat and backrest upholstered in fabric |
| Open design backrest |
| Bent wood seat back |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The wide welcoming seat of the Fabrizzi Chair by LumiSource beckons for one to sit and relax for a while. A scooped, contoured seat and curved back add to its modern, yet comfortable design. The woven fabric upholstery, available in several colors, is wrapped in bentwood for a stunning and dramatic effect.
Specifications
| Product Dimensions | 32.25 H x 21.5 W x 21 L |
| Seat To Floor | 17.5" |
| Seat Depth | 17.5" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Backrest Height | 14.25" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Grey Fabric |
| Product SKU: | CH-FBZZF-HLBW2 WLWLGY2 |
| Product UPC: | 681144204860 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Cushioned seat and backrest upholstered in fabric |
| Open design backrest |
| Bent wood seat back |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























