
Fabrico Counter Stool - Set of 2 Blue By LumiSource - B26-FBCO2X WLBU2
The wide and welcoming seat of the LumiSource Fabrico Counter Stool beckons one to sit and relax. A curved back and contoured upholstered seat is accented by flared walnut wood swivel legs that add to the stylish yet comfortable design. Available in a variety of upholstery colors, choose the one that suits your space best.
Specifications
| Product Dimensions | 38 H x 21.5 W x 19 L |
| Seat To Floor | 26" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 13.25" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Blue Fabric, Black Metal |
| Product SKU: | B26-FBCO2X WLBU2 |
| Product UPC: | 681144000000 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Fixed counter height |
| Square built-in footrest with black finish |
| Padded seat and backrest for added comfort |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $320.00
-65%$320.00
$112.00More Images































Fabrico Counter Stool - Set of 2 Blue By LumiSource - B26-FBCO2X WLBU2
The wide and welcoming seat of the LumiSource Fabrico Counter Stool beckons one to sit and relax. A curved back and contoured upholstered seat is accented by flared walnut wood swivel legs that add to the stylish yet comfortable design. Available in a variety of upholstery colors, choose the one that suits your space best.
Specifications
| Product Dimensions | 38 H x 21.5 W x 19 L |
| Seat To Floor | 26" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 13.25" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Blue Fabric, Black Metal |
| Product SKU: | B26-FBCO2X WLBU2 |
| Product UPC: | 681144000000 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Fixed counter height |
| Square built-in footrest with black finish |
| Padded seat and backrest for added comfort |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The wide and welcoming seat of the LumiSource Fabrico Counter Stool beckons one to sit and relax. A curved back and contoured upholstered seat is accented by flared walnut wood swivel legs that add to the stylish yet comfortable design. Available in a variety of upholstery colors, choose the one that suits your space best.
Specifications
| Product Dimensions | 38 H x 21.5 W x 19 L |
| Seat To Floor | 26" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 13.25" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Blue Fabric, Black Metal |
| Product SKU: | B26-FBCO2X WLBU2 |
| Product UPC: | 681144000000 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Fixed counter height |
| Square built-in footrest with black finish |
| Padded seat and backrest for added comfort |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























