
Fabrico Chair - Set of 2 Cream By LumiSource
The wide welcoming seat of the LumiSource Fabrico Chair beckons for one to sit back and relax. A scooped contoured seat and curved back add to its comfortable design. Upholstered in faux leather, the Fabrico Chair is the perfect seating option for any room!
Specifications
| Product Dimensions | 33 H x 21.5 W x 20.25 L |
| Seat To Floor | 18.5" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Bent Wood |
| Product Color: | Black Wood, Camel PU |
| Product SKU: | CH-FABRICOPU-HLBW2 BKCAM2 |
| Product UPC: | 681144205072 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Stylish faux leather upholstery |
| Open back design with cushioned seat and backrest |
| Black bent wood legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images























Fabrico Chair - Set of 2 Cream By LumiSource
The wide welcoming seat of the LumiSource Fabrico Chair beckons for one to sit back and relax. A scooped contoured seat and curved back add to its comfortable design. Upholstered in faux leather, the Fabrico Chair is the perfect seating option for any room!
Specifications
| Product Dimensions | 33 H x 21.5 W x 20.25 L |
| Seat To Floor | 18.5" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Bent Wood |
| Product Color: | Black Wood, Camel PU |
| Product SKU: | CH-FABRICOPU-HLBW2 BKCAM2 |
| Product UPC: | 681144205072 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Stylish faux leather upholstery |
| Open back design with cushioned seat and backrest |
| Black bent wood legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The wide welcoming seat of the LumiSource Fabrico Chair beckons for one to sit back and relax. A scooped contoured seat and curved back add to its comfortable design. Upholstered in faux leather, the Fabrico Chair is the perfect seating option for any room!
Specifications
| Product Dimensions | 33 H x 21.5 W x 20.25 L |
| Seat To Floor | 18.5" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Bent Wood |
| Product Color: | Black Wood, Camel PU |
| Product SKU: | CH-FABRICOPU-HLBW2 BKCAM2 |
| Product UPC: | 681144205072 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Stylish faux leather upholstery |
| Open back design with cushioned seat and backrest |
| Black bent wood legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























