
Fabrico Chair - Set of 2 Brown By LumiSource
The wide welcoming seat of the LumiSource Fabrico Chair beckons for one to sit and relax. A scooped contoured seat and curved back adds to its comfortable design. Upholstered in faux leather, the Fabrico Chair is the perfect seating option for any room!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20.25"L × 21.5"W × 33"H |
| Seat to Floor | 18.5" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Camel PU |
| Product SKU: | CH-FBCOPU2 WLCAM2 |
| Product UPC: | 681144140908 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Mid-century modern styling |
| Padded seat and backrest upholstered in faux leather |
| Open design backrest |
| Bent wood legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $300.00
-65%$300.00
$105.00More Images













Fabrico Chair - Set of 2 Brown By LumiSource
The wide welcoming seat of the LumiSource Fabrico Chair beckons for one to sit and relax. A scooped contoured seat and curved back adds to its comfortable design. Upholstered in faux leather, the Fabrico Chair is the perfect seating option for any room!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20.25"L × 21.5"W × 33"H |
| Seat to Floor | 18.5" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Camel PU |
| Product SKU: | CH-FBCOPU2 WLCAM2 |
| Product UPC: | 681144140908 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Mid-century modern styling |
| Padded seat and backrest upholstered in faux leather |
| Open design backrest |
| Bent wood legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The wide welcoming seat of the LumiSource Fabrico Chair beckons for one to sit and relax. A scooped contoured seat and curved back adds to its comfortable design. Upholstered in faux leather, the Fabrico Chair is the perfect seating option for any room!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20.25"L × 21.5"W × 33"H |
| Seat to Floor | 18.5" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Camel PU |
| Product SKU: | CH-FBCOPU2 WLCAM2 |
| Product UPC: | 681144140908 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Mid-century modern styling |
| Padded seat and backrest upholstered in faux leather |
| Open design backrest |
| Bent wood legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























