
Fabrico Adjustable Bar Stool - Set of 2 By LumiSource
The wide and welcoming seat of the LumiSource Fabrico Adjustable Bar Stool beckons one to sit and relax. A curved back and contoured upholstered seat is accented by an adjustable chrome base that add to the stylish yet comfortable design. Available in a variety of upholstery colors, choose the one that suits your space best.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 19"L × 21.5"W × 36.25-44.75"H |
| Seat To Floor | 24.75-32.5" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 13.25" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Chrome, Black PU |
| Product SKU: | BS-FABRICOPU-RT2 CHRMBK2 |
| Product UPC: | 681144139599 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Adjustable height |
| Padded seat and backrest for added comfort |
| 360-degree swivel |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Fabrico Adjustable Bar Stool - Set of 2 By LumiSource
The wide and welcoming seat of the LumiSource Fabrico Adjustable Bar Stool beckons one to sit and relax. A curved back and contoured upholstered seat is accented by an adjustable chrome base that add to the stylish yet comfortable design. Available in a variety of upholstery colors, choose the one that suits your space best.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 19"L × 21.5"W × 36.25-44.75"H |
| Seat To Floor | 24.75-32.5" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 13.25" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Chrome, Black PU |
| Product SKU: | BS-FABRICOPU-RT2 CHRMBK2 |
| Product UPC: | 681144139599 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Adjustable height |
| Padded seat and backrest for added comfort |
| 360-degree swivel |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The wide and welcoming seat of the LumiSource Fabrico Adjustable Bar Stool beckons one to sit and relax. A curved back and contoured upholstered seat is accented by an adjustable chrome base that add to the stylish yet comfortable design. Available in a variety of upholstery colors, choose the one that suits your space best.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 19"L × 21.5"W × 36.25-44.75"H |
| Seat To Floor | 24.75-32.5" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 13.25" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Chrome, Black PU |
| Product SKU: | BS-FABRICOPU-RT2 CHRMBK2 |
| Product UPC: | 681144139599 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Adjustable height |
| Padded seat and backrest for added comfort |
| 360-degree swivel |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























