
Fabric Antique Pearl Upholstery Poly-Resin Accent Chair w Pillow By Homeroots
Inspire your home and create an upscale atmosphere with this accent chair. This accent chair adds classic style to any sitting area featuring a traditional handcrafted design. This luxurious accent chair is upholstered in a beautiful light floral and patterned fabric and matching chairs with button tufted backs. Featuring a solid wood frame in antique pearl and gold brushed finish, this collection is guaranteed to be the highlight of any home.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 38in W x 38in D x 52in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Frame Material: | Solid + Manufactured Wood |
| Product Color: | Fabric (Floral/Solid/Contrast Patterns) |
| Finish: | Fabric & Antique Pearl |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 347266 |
| Product UPC: | 4512839710884 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chair W1 Pillow |
| Upholstery Poly Resin Accent Chair |
| Resin Accent Chair W1 Pillow |
| 52 Fabric Antique Pearl Upholstery |
| Accent Chair W1 Pillow |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $2,011.69
-65%$2,011.69
$704.09More Images

Fabric Antique Pearl Upholstery Poly-Resin Accent Chair w Pillow By Homeroots
Inspire your home and create an upscale atmosphere with this accent chair. This accent chair adds classic style to any sitting area featuring a traditional handcrafted design. This luxurious accent chair is upholstered in a beautiful light floral and patterned fabric and matching chairs with button tufted backs. Featuring a solid wood frame in antique pearl and gold brushed finish, this collection is guaranteed to be the highlight of any home.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 38in W x 38in D x 52in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Frame Material: | Solid + Manufactured Wood |
| Product Color: | Fabric (Floral/Solid/Contrast Patterns) |
| Finish: | Fabric & Antique Pearl |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 347266 |
| Product UPC: | 4512839710884 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chair W1 Pillow |
| Upholstery Poly Resin Accent Chair |
| Resin Accent Chair W1 Pillow |
| 52 Fabric Antique Pearl Upholstery |
| Accent Chair W1 Pillow |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspire your home and create an upscale atmosphere with this accent chair. This accent chair adds classic style to any sitting area featuring a traditional handcrafted design. This luxurious accent chair is upholstered in a beautiful light floral and patterned fabric and matching chairs with button tufted backs. Featuring a solid wood frame in antique pearl and gold brushed finish, this collection is guaranteed to be the highlight of any home.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 38in W x 38in D x 52in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Frame Material: | Solid + Manufactured Wood |
| Product Color: | Fabric (Floral/Solid/Contrast Patterns) |
| Finish: | Fabric & Antique Pearl |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 347266 |
| Product UPC: | 4512839710884 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chair W1 Pillow |
| Upholstery Poly Resin Accent Chair |
| Resin Accent Chair W1 Pillow |
| 52 Fabric Antique Pearl Upholstery |
| Accent Chair W1 Pillow |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























