
Espresso Top Grain Leather Match Upholstery Wood Sofa By Homeroots
This collection reflects completely classic and elegant style, expertly crafted with hand selected veneers and top grain leather match upholstery. Includes classic features button tufted back, generous rolled armrests, decorative wooden trim and oversized seating will make it perfect choice for your living room environment.
Specifications
| Product Category: | Sofas |
| Product Dimensions: | 37in W x 94in D x 42in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Espresso Top Grain Leather Match |
| Finish: | Espresso TGLM |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 348169 |
| Product UPC: | 4512839707594 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Leather Match Upholstery Wood Sofa |
| Match Upholstery Wood Sofa |
| Upholstery Wood Sofa |
| 94 42 Espresso Grain Leather |
| Espresso Grain Leather Match Upholstery |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Espresso Top Grain Leather Match Upholstery Wood Sofa By Homeroots
This collection reflects completely classic and elegant style, expertly crafted with hand selected veneers and top grain leather match upholstery. Includes classic features button tufted back, generous rolled armrests, decorative wooden trim and oversized seating will make it perfect choice for your living room environment.
Specifications
| Product Category: | Sofas |
| Product Dimensions: | 37in W x 94in D x 42in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Espresso Top Grain Leather Match |
| Finish: | Espresso TGLM |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 348169 |
| Product UPC: | 4512839707594 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Leather Match Upholstery Wood Sofa |
| Match Upholstery Wood Sofa |
| Upholstery Wood Sofa |
| 94 42 Espresso Grain Leather |
| Espresso Grain Leather Match Upholstery |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This collection reflects completely classic and elegant style, expertly crafted with hand selected veneers and top grain leather match upholstery. Includes classic features button tufted back, generous rolled armrests, decorative wooden trim and oversized seating will make it perfect choice for your living room environment.
Specifications
| Product Category: | Sofas |
| Product Dimensions: | 37in W x 94in D x 42in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Espresso Top Grain Leather Match |
| Finish: | Espresso TGLM |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 348169 |
| Product UPC: | 4512839707594 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Leather Match Upholstery Wood Sofa |
| Match Upholstery Wood Sofa |
| Upholstery Wood Sofa |
| 94 42 Espresso Grain Leather |
| Espresso Grain Leather Match Upholstery |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy























