
Espresso Sawhorse Desk By Homeroots
Explicitly designed with a wooden sparkle the Espresso Sawhorse Desk has a charming flair of it's own. The rich brown hue is filled with character which can develop a delightful presence that compliments any style or décor. The smooth round edged sturdy desk rests firmly on an A-frame hardwood legs. Two vast open shelves are provided for all your desk storage woes. Prop it in your living room or home office and enhance the farmhouse aspect of your home. 29.25" x 47" x 20"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.25 H x 47 W x 20 D |
| Product Color: | Brown |
| Product Material: | MDF,veneer,hardwood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Eclectic,glam style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402083 |
| Product UPC: | 808230103986 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $432.31
-65%$432.31
$151.31More Images








Espresso Sawhorse Desk By Homeroots
Explicitly designed with a wooden sparkle the Espresso Sawhorse Desk has a charming flair of it's own. The rich brown hue is filled with character which can develop a delightful presence that compliments any style or décor. The smooth round edged sturdy desk rests firmly on an A-frame hardwood legs. Two vast open shelves are provided for all your desk storage woes. Prop it in your living room or home office and enhance the farmhouse aspect of your home. 29.25" x 47" x 20"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.25 H x 47 W x 20 D |
| Product Color: | Brown |
| Product Material: | MDF,veneer,hardwood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Eclectic,glam style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402083 |
| Product UPC: | 808230103986 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Explicitly designed with a wooden sparkle the Espresso Sawhorse Desk has a charming flair of it's own. The rich brown hue is filled with character which can develop a delightful presence that compliments any style or décor. The smooth round edged sturdy desk rests firmly on an A-frame hardwood legs. Two vast open shelves are provided for all your desk storage woes. Prop it in your living room or home office and enhance the farmhouse aspect of your home. 29.25" x 47" x 20"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.25 H x 47 W x 20 D |
| Product Color: | Brown |
| Product Material: | MDF,veneer,hardwood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Eclectic,glam style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402083 |
| Product UPC: | 808230103986 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























