
Emma Mirrored Chest By Homeroots
Dressed in true urban sophistication, this dresser is sheathed in mirror, even the deep, platform base. Handcrafted mitered corners and attention-to-detail demonstrate superior workmanship. Reflect the soothing shades or bright ambiance of any room with this practical, but not extravagant chest.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 42in W x 16in D x 33in H |
| Product Material: | Mirror |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Mirror |
| Product Color: | Clear |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876436 |
| Product SKU: | 389733 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Emma Mirrored Chest By Homeroots
Dressed in true urban sophistication, this dresser is sheathed in mirror, even the deep, platform base. Handcrafted mitered corners and attention-to-detail demonstrate superior workmanship. Reflect the soothing shades or bright ambiance of any room with this practical, but not extravagant chest.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 42in W x 16in D x 33in H |
| Product Material: | Mirror |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Mirror |
| Product Color: | Clear |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876436 |
| Product SKU: | 389733 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dressed in true urban sophistication, this dresser is sheathed in mirror, even the deep, platform base. Handcrafted mitered corners and attention-to-detail demonstrate superior workmanship. Reflect the soothing shades or bright ambiance of any room with this practical, but not extravagant chest.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 42in W x 16in D x 33in H |
| Product Material: | Mirror |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Mirror |
| Product Color: | Clear |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876436 |
| Product SKU: | 389733 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























