
Emily Mirrored Drawer Chest By Homeroots
Dressed in true urban sophitication, this drawer chest sheathed in mirror with acrylic knobs, the perfect essential for any bedroom or entryway. Mitered corners and ball bearing drawer guides showcase the attention-to-detail in its craftsmanship. Reflect the soothing shade or bright ambiance of your room with this practial but not extravagant chest.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 30in W x 17in D x 30in H |
| Product Material: | Mirror |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Mirror |
| Product Color: | Clear |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876443 |
| Product SKU: | 389735 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Emily Mirrored Drawer Chest |
| Emily Mirrored Drawer |
| Mirrored Drawer Chest |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Emily Mirrored Drawer Chest By Homeroots
Dressed in true urban sophitication, this drawer chest sheathed in mirror with acrylic knobs, the perfect essential for any bedroom or entryway. Mitered corners and ball bearing drawer guides showcase the attention-to-detail in its craftsmanship. Reflect the soothing shade or bright ambiance of your room with this practial but not extravagant chest.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 30in W x 17in D x 30in H |
| Product Material: | Mirror |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Mirror |
| Product Color: | Clear |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876443 |
| Product SKU: | 389735 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Emily Mirrored Drawer Chest |
| Emily Mirrored Drawer |
| Mirrored Drawer Chest |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dressed in true urban sophitication, this drawer chest sheathed in mirror with acrylic knobs, the perfect essential for any bedroom or entryway. Mitered corners and ball bearing drawer guides showcase the attention-to-detail in its craftsmanship. Reflect the soothing shade or bright ambiance of your room with this practial but not extravagant chest.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 30in W x 17in D x 30in H |
| Product Material: | Mirror |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Mirror |
| Product Color: | Clear |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876443 |
| Product SKU: | 389735 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Emily Mirrored Drawer Chest |
| Emily Mirrored Drawer |
| Mirrored Drawer Chest |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























