
Emily Mirrored Chest By Homeroots
Functional without forgetting about fashion, this glamorous accent chest is perfect for adding storage to smaller spaces. Classy and elegant, you can store clothes, blankets, scarves books, and magazines in it. You can even use the smooth surface on the top to display showpieces. Carfted with a high level of detail, this rectangluar shaped chest has a silver mirrored finish, acrylic knob pulls, and smooth metal glides. Small in scale this chest will add beauty to any room of the home.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 24in W x 16in D x 29in H |
| Product Material: | Mdf |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Mirror Finish |
| Product Color: | Clear |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876603 |
| Product SKU: | 389759 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Emily Mirrored Chest By Homeroots
Functional without forgetting about fashion, this glamorous accent chest is perfect for adding storage to smaller spaces. Classy and elegant, you can store clothes, blankets, scarves books, and magazines in it. You can even use the smooth surface on the top to display showpieces. Carfted with a high level of detail, this rectangluar shaped chest has a silver mirrored finish, acrylic knob pulls, and smooth metal glides. Small in scale this chest will add beauty to any room of the home.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 24in W x 16in D x 29in H |
| Product Material: | Mdf |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Mirror Finish |
| Product Color: | Clear |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876603 |
| Product SKU: | 389759 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Functional without forgetting about fashion, this glamorous accent chest is perfect for adding storage to smaller spaces. Classy and elegant, you can store clothes, blankets, scarves books, and magazines in it. You can even use the smooth surface on the top to display showpieces. Carfted with a high level of detail, this rectangluar shaped chest has a silver mirrored finish, acrylic knob pulls, and smooth metal glides. Small in scale this chest will add beauty to any room of the home.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 24in W x 16in D x 29in H |
| Product Material: | Mdf |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Mirror Finish |
| Product Color: | Clear |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876603 |
| Product SKU: | 389759 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























