
Easter Egg Chair, Red By World Modern Design
Aron Living Easter Egg Chair is a classic furniture design. The Chair remains as cutting edge in its design, despite being created over 40 years ago. Upholstered with a soft cashmere inside this chair is sure to please everyone.
Specifications
| Product Type: | Lounge Chairs |
| Product Dimensions: | 53"H x 35.4"W x 33"D |
| Seat Dimensions: | 21.2"H x "W x Chair Depth: 23.2" in"D |
| Product Color: | Red |
| Material: | Fiberglass Shell, Cashmere Wool, Heavy Duty Steel |
| Product Sku: | AL10111 |
| Product Shipping: | LTL |
| Product UPC: | 750253534615 |
| Product Assembly: | YES |
| Product Style: | Contemporary/Modern |
| Brand: | World Modern Design |
Features and Benefits
| Material: Fiberglass, cashmere wool |
| Finish: Red |
| High Gloss Chip & Scratch Resistant Finish |
| 360" Swivel Mechanism |
| 2 Pillows Included |
| High quality fiberglass shell. |
| Premium cashmere wool interior. |
| Soft seat cushions with removable seat covers |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Easter Egg Chair, Red By World Modern Design
Aron Living Easter Egg Chair is a classic furniture design. The Chair remains as cutting edge in its design, despite being created over 40 years ago. Upholstered with a soft cashmere inside this chair is sure to please everyone.
Specifications
| Product Type: | Lounge Chairs |
| Product Dimensions: | 53"H x 35.4"W x 33"D |
| Seat Dimensions: | 21.2"H x "W x Chair Depth: 23.2" in"D |
| Product Color: | Red |
| Material: | Fiberglass Shell, Cashmere Wool, Heavy Duty Steel |
| Product Sku: | AL10111 |
| Product Shipping: | LTL |
| Product UPC: | 750253534615 |
| Product Assembly: | YES |
| Product Style: | Contemporary/Modern |
| Brand: | World Modern Design |
Features and Benefits
| Material: Fiberglass, cashmere wool |
| Finish: Red |
| High Gloss Chip & Scratch Resistant Finish |
| 360" Swivel Mechanism |
| 2 Pillows Included |
| High quality fiberglass shell. |
| Premium cashmere wool interior. |
| Soft seat cushions with removable seat covers |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Aron Living Easter Egg Chair is a classic furniture design. The Chair remains as cutting edge in its design, despite being created over 40 years ago. Upholstered with a soft cashmere inside this chair is sure to please everyone.
Specifications
| Product Type: | Lounge Chairs |
| Product Dimensions: | 53"H x 35.4"W x 33"D |
| Seat Dimensions: | 21.2"H x "W x Chair Depth: 23.2" in"D |
| Product Color: | Red |
| Material: | Fiberglass Shell, Cashmere Wool, Heavy Duty Steel |
| Product Sku: | AL10111 |
| Product Shipping: | LTL |
| Product UPC: | 750253534615 |
| Product Assembly: | YES |
| Product Style: | Contemporary/Modern |
| Brand: | World Modern Design |
Features and Benefits
| Material: Fiberglass, cashmere wool |
| Finish: Red |
| High Gloss Chip & Scratch Resistant Finish |
| 360" Swivel Mechanism |
| 2 Pillows Included |
| High quality fiberglass shell. |
| Premium cashmere wool interior. |
| Soft seat cushions with removable seat covers |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























