
Dutchess Dining Chair - Set of 2 Black By LumiSource
Enjoy the modern elegance of the Dutchess Dining Chair by LumiSource. With its contemporary and glamorous style, the Dutchess Dining Chair offers both comfort and luxury for your dining experience. Dressed with gold steel and faux leather, this chair will be the main attraction in any dining room, break room, or kitchen. Available in various color options, choose one that fits your style best!
Specifications
| Product Dimensions | 33.5 H x 22.25 W x 22.5 L |
| Inside Seat Width | 18.25" |
| Seat To Floor | 19" |
| Seat Depth | 15.25" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 104° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Steel, Black PU |
| Product SKU: | DC-DUTCHESS AUBK2 |
| Product UPC: | 681144132583 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed height |
| Upholstered seat and backrest |
| Gold metal frame |
| Includes two dining chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images















Dutchess Dining Chair - Set of 2 Black By LumiSource
Enjoy the modern elegance of the Dutchess Dining Chair by LumiSource. With its contemporary and glamorous style, the Dutchess Dining Chair offers both comfort and luxury for your dining experience. Dressed with gold steel and faux leather, this chair will be the main attraction in any dining room, break room, or kitchen. Available in various color options, choose one that fits your style best!
Specifications
| Product Dimensions | 33.5 H x 22.25 W x 22.5 L |
| Inside Seat Width | 18.25" |
| Seat To Floor | 19" |
| Seat Depth | 15.25" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 104° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Steel, Black PU |
| Product SKU: | DC-DUTCHESS AUBK2 |
| Product UPC: | 681144132583 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed height |
| Upholstered seat and backrest |
| Gold metal frame |
| Includes two dining chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enjoy the modern elegance of the Dutchess Dining Chair by LumiSource. With its contemporary and glamorous style, the Dutchess Dining Chair offers both comfort and luxury for your dining experience. Dressed with gold steel and faux leather, this chair will be the main attraction in any dining room, break room, or kitchen. Available in various color options, choose one that fits your style best!
Specifications
| Product Dimensions | 33.5 H x 22.25 W x 22.5 L |
| Inside Seat Width | 18.25" |
| Seat To Floor | 19" |
| Seat Depth | 15.25" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 104° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Steel, Black PU |
| Product SKU: | DC-DUTCHESS AUBK2 |
| Product UPC: | 681144132583 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed height |
| Upholstered seat and backrest |
| Gold metal frame |
| Includes two dining chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























