
Duke Side Chair - Set of 2 Brown By LumiSource
Sit in style with the industrial design of the Duke Side Chair by LumiSource. A faux leather upholstered seat with unique stitching sits on sturdy metal legs. Sold in sets of two, the Duke can be used as a dining chair, occasional seating or as a great desk chair!
Specifications
| Product Dimensions | 30.75 H x 18.25 W x 21.75 L |
| Seat To Floor | 18.75" |
| Seat Depth | 14.25" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Steel, Cognac PU |
| Product SKU: | CH-DUKE BKCG2 |
| Product UPC: | 681144137861 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Industrial styling |
| Faux leather upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| Sturdy metal legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images























Duke Side Chair - Set of 2 Brown By LumiSource
Sit in style with the industrial design of the Duke Side Chair by LumiSource. A faux leather upholstered seat with unique stitching sits on sturdy metal legs. Sold in sets of two, the Duke can be used as a dining chair, occasional seating or as a great desk chair!
Specifications
| Product Dimensions | 30.75 H x 18.25 W x 21.75 L |
| Seat To Floor | 18.75" |
| Seat Depth | 14.25" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Steel, Cognac PU |
| Product SKU: | CH-DUKE BKCG2 |
| Product UPC: | 681144137861 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Industrial styling |
| Faux leather upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| Sturdy metal legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sit in style with the industrial design of the Duke Side Chair by LumiSource. A faux leather upholstered seat with unique stitching sits on sturdy metal legs. Sold in sets of two, the Duke can be used as a dining chair, occasional seating or as a great desk chair!
Specifications
| Product Dimensions | 30.75 H x 18.25 W x 21.75 L |
| Seat To Floor | 18.75" |
| Seat Depth | 14.25" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Steel, Cognac PU |
| Product SKU: | CH-DUKE BKCG2 |
| Product UPC: | 681144137861 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Industrial styling |
| Faux leather upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| Sturdy metal legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























