
Drift Lounge Chair Brown By LumiSource
Powerfully simple, strikingly stalwart - that's the Drift Lounge Chair from LumiSource. Featuring an upholstered padded seat and backrest, unique espresso wood accents, and a sturdy antique metal frame. Available in a variety of colors, perfect for a variety of industrial modern spaces.
Specifications
| Product Dimensions | 34.25 H x 32 W x 30.75 L |
| Seat To Floor | 18" |
| Seat Depth | 21.25" |
| Inside Seat Width | 23" |
| Backrest Height | 16.5" |
| Armrest Height | 9.25" |
| Armrest Length | 23.5" |
| Seat To Back Angle | 108° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Antique Metal, Espresso Wood, Brown PU |
| Product SKU: | CHR-DRIFT2 ANBN |
| Product UPC: | 681144144814 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Industrial styling |
| Stylish faux leather upholstery |
| Sturdy metal base |
| Cushioned seat and backrest |
| Espresso wood detail |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








Drift Lounge Chair Brown By LumiSource
Powerfully simple, strikingly stalwart - that's the Drift Lounge Chair from LumiSource. Featuring an upholstered padded seat and backrest, unique espresso wood accents, and a sturdy antique metal frame. Available in a variety of colors, perfect for a variety of industrial modern spaces.
Specifications
| Product Dimensions | 34.25 H x 32 W x 30.75 L |
| Seat To Floor | 18" |
| Seat Depth | 21.25" |
| Inside Seat Width | 23" |
| Backrest Height | 16.5" |
| Armrest Height | 9.25" |
| Armrest Length | 23.5" |
| Seat To Back Angle | 108° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Antique Metal, Espresso Wood, Brown PU |
| Product SKU: | CHR-DRIFT2 ANBN |
| Product UPC: | 681144144814 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Industrial styling |
| Stylish faux leather upholstery |
| Sturdy metal base |
| Cushioned seat and backrest |
| Espresso wood detail |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Powerfully simple, strikingly stalwart - that's the Drift Lounge Chair from LumiSource. Featuring an upholstered padded seat and backrest, unique espresso wood accents, and a sturdy antique metal frame. Available in a variety of colors, perfect for a variety of industrial modern spaces.
Specifications
| Product Dimensions | 34.25 H x 32 W x 30.75 L |
| Seat To Floor | 18" |
| Seat Depth | 21.25" |
| Inside Seat Width | 23" |
| Backrest Height | 16.5" |
| Armrest Height | 9.25" |
| Armrest Length | 23.5" |
| Seat To Back Angle | 108° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Antique Metal, Espresso Wood, Brown PU |
| Product SKU: | CHR-DRIFT2 ANBN |
| Product UPC: | 681144144814 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Industrial styling |
| Stylish faux leather upholstery |
| Sturdy metal base |
| Cushioned seat and backrest |
| Espresso wood detail |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























