
Dormi Recliner Chair By LumiSource
The Dormi Recliner by LumiSource adds style and comfort to any living space with a contemporary silhouette and stylish upholstery. This comfortable recliner includes foam padding, a tufted seat and backrest, and an easy manual recline. Available in a variety of upholstery colors, choose the one that fits your space the best.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 34.5"L × 24.5"W × 40.5"H |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Seat To Floor | 19" |
| Seat Depth | 20.5" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Armrest Height | 5.5" |
| Fully Reclined Depth | 64" |
| Required Back Clearance to Recline | 17.5" |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel, Plywood |
| Product Color: | Camel PU |
| Product SKU: | RCL-DORMI CAM |
| Product UPC: | 681144142537 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit, Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Sleek faux leather upholstery |
| Foam padding |
| Tufted seat and backrest |
| Manual recline |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Dormi Recliner Chair By LumiSource
The Dormi Recliner by LumiSource adds style and comfort to any living space with a contemporary silhouette and stylish upholstery. This comfortable recliner includes foam padding, a tufted seat and backrest, and an easy manual recline. Available in a variety of upholstery colors, choose the one that fits your space the best.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 34.5"L × 24.5"W × 40.5"H |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Seat To Floor | 19" |
| Seat Depth | 20.5" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Armrest Height | 5.5" |
| Fully Reclined Depth | 64" |
| Required Back Clearance to Recline | 17.5" |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel, Plywood |
| Product Color: | Camel PU |
| Product SKU: | RCL-DORMI CAM |
| Product UPC: | 681144142537 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit, Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Sleek faux leather upholstery |
| Foam padding |
| Tufted seat and backrest |
| Manual recline |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Dormi Recliner by LumiSource adds style and comfort to any living space with a contemporary silhouette and stylish upholstery. This comfortable recliner includes foam padding, a tufted seat and backrest, and an easy manual recline. Available in a variety of upholstery colors, choose the one that fits your space the best.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 34.5"L × 24.5"W × 40.5"H |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Seat To Floor | 19" |
| Seat Depth | 20.5" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Armrest Height | 5.5" |
| Fully Reclined Depth | 64" |
| Required Back Clearance to Recline | 17.5" |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel, Plywood |
| Product Color: | Camel PU |
| Product SKU: | RCL-DORMI CAM |
| Product UPC: | 681144142537 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit, Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Sleek faux leather upholstery |
| Foam padding |
| Tufted seat and backrest |
| Manual recline |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























