
Distressed White Wooden Two Door Accent Cabinet By Homeroots
Simple with a dash of elegance the Distressed White Wooden Two Door Accent Cabinet is undoubtedly a stylish solution for additional storage space. Handcrafted from solid hard wood with a heavily distressed white paint finish, this credenza is versatile in nature and perfectly complements your existing home decor. Two white door knobs open to reveal two vast shelves with magnetic closure for easy access and notched wooden corner details. Add some charming country dynamics to your existing décor with this crucial piece of furniture. 35" x 42" x 12"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 42in W x 12in D x 35in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Distressed White |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 606114548188 |
| Product SKU: | 469151 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Wooden Door Accent Cabinet |
| Distressed White Wooden Door Accent |
| Wooden Door Accent Cabinet |
| Door Accent Cabinet |
| Distressed White Wooden Door |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Distressed White Wooden Two Door Accent Cabinet By Homeroots
Simple with a dash of elegance the Distressed White Wooden Two Door Accent Cabinet is undoubtedly a stylish solution for additional storage space. Handcrafted from solid hard wood with a heavily distressed white paint finish, this credenza is versatile in nature and perfectly complements your existing home decor. Two white door knobs open to reveal two vast shelves with magnetic closure for easy access and notched wooden corner details. Add some charming country dynamics to your existing décor with this crucial piece of furniture. 35" x 42" x 12"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 42in W x 12in D x 35in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Distressed White |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 606114548188 |
| Product SKU: | 469151 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Wooden Door Accent Cabinet |
| Distressed White Wooden Door Accent |
| Wooden Door Accent Cabinet |
| Door Accent Cabinet |
| Distressed White Wooden Door |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Simple with a dash of elegance the Distressed White Wooden Two Door Accent Cabinet is undoubtedly a stylish solution for additional storage space. Handcrafted from solid hard wood with a heavily distressed white paint finish, this credenza is versatile in nature and perfectly complements your existing home decor. Two white door knobs open to reveal two vast shelves with magnetic closure for easy access and notched wooden corner details. Add some charming country dynamics to your existing décor with this crucial piece of furniture. 35" x 42" x 12"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 42in W x 12in D x 35in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Distressed White |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 606114548188 |
| Product SKU: | 469151 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Wooden Door Accent Cabinet |
| Distressed White Wooden Door Accent |
| Wooden Door Accent Cabinet |
| Door Accent Cabinet |
| Distressed White Wooden Door |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























