
Disha Hand Painted Chest By Homeroots
This wide cabinet comes with much storage space. Built from Meranti wood and MDF, it stands 30'' W x 13"D x 36"H. This hand painted piece offers a convenient spot to tuck away anything from seasonal clothes and spare linens to canned food and coffee cups. Beautiful hand painted floral patterns adorn all visable sides of this cabinet.Behind the door, you’ll find single shelf for storage.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 30in W x 13in D x 36in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Artifacts |
| Product Color: | Multi-Color |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876689 |
| Product SKU: | 389772 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Disha Hand Painted Chest By Homeroots
This wide cabinet comes with much storage space. Built from Meranti wood and MDF, it stands 30'' W x 13"D x 36"H. This hand painted piece offers a convenient spot to tuck away anything from seasonal clothes and spare linens to canned food and coffee cups. Beautiful hand painted floral patterns adorn all visable sides of this cabinet.Behind the door, you’ll find single shelf for storage.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 30in W x 13in D x 36in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Artifacts |
| Product Color: | Multi-Color |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876689 |
| Product SKU: | 389772 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This wide cabinet comes with much storage space. Built from Meranti wood and MDF, it stands 30'' W x 13"D x 36"H. This hand painted piece offers a convenient spot to tuck away anything from seasonal clothes and spare linens to canned food and coffee cups. Beautiful hand painted floral patterns adorn all visable sides of this cabinet.Behind the door, you’ll find single shelf for storage.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 30in W x 13in D x 36in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Artifacts |
| Product Color: | Multi-Color |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876689 |
| Product SKU: | 389772 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























