
Diana Adjustable Bar Stool - Set of 2 Gray By LumiSource
Stylish and oh-so-comfortable the Diana Bar Stool by LumiSource is royally suitable for any bar or counter area. Upholstered in luxurious velvet or corduroy fabric and a sleek adjustable metal base, the Diana is available in a variety of upholstery colors. Choose the one that fits your space the best!
Specifications
| Product Dimensions | 36.25-45 H x 18.5 W x 21 L |
| Seat To Floor | 27-35.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 14" |
| Seat To Footrest | 17.5" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | Foam, Steel, Corduroy |
| Product Color: | Gold Metal, Gray Corduroy |
| Product SKU: | BS-DIANACOR-RT2 AUGY2 |
| Product UPC: | 681144140236 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Stylish corduroy upholstery |
| Gold metal base with built-in footrest |
| Incudes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $400.00
-65%$400.00
$140.00More Images






Diana Adjustable Bar Stool - Set of 2 Gray By LumiSource
Stylish and oh-so-comfortable the Diana Bar Stool by LumiSource is royally suitable for any bar or counter area. Upholstered in luxurious velvet or corduroy fabric and a sleek adjustable metal base, the Diana is available in a variety of upholstery colors. Choose the one that fits your space the best!
Specifications
| Product Dimensions | 36.25-45 H x 18.5 W x 21 L |
| Seat To Floor | 27-35.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 14" |
| Seat To Footrest | 17.5" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | Foam, Steel, Corduroy |
| Product Color: | Gold Metal, Gray Corduroy |
| Product SKU: | BS-DIANACOR-RT2 AUGY2 |
| Product UPC: | 681144140236 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Stylish corduroy upholstery |
| Gold metal base with built-in footrest |
| Incudes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stylish and oh-so-comfortable the Diana Bar Stool by LumiSource is royally suitable for any bar or counter area. Upholstered in luxurious velvet or corduroy fabric and a sleek adjustable metal base, the Diana is available in a variety of upholstery colors. Choose the one that fits your space the best!
Specifications
| Product Dimensions | 36.25-45 H x 18.5 W x 21 L |
| Seat To Floor | 27-35.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 14" |
| Seat To Footrest | 17.5" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | Foam, Steel, Corduroy |
| Product Color: | Gold Metal, Gray Corduroy |
| Product SKU: | BS-DIANACOR-RT2 AUGY2 |
| Product UPC: | 681144140236 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Stylish corduroy upholstery |
| Gold metal base with built-in footrest |
| Incudes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























