
Diana Fixed-Height Barstool - Set of 2 Blue By LumiSource
Stylish and oh-so-comfortable the Diana Fixed-Height Bar Stool is royally suitable for any bar and kitchen area. Upholstered in luxurious velvet or corduroy fabric and sleek zebra wood legs, the Diana is available in a variety of upholstery colors. Choose the one that fits your space the best!
Specifications
| Product Dimensions | 45.25 H x 22 W x 22 L |
| Seat To Floor | 30" |
| Seat Depth | 15.75" |
| Inside Seat Width | 14" |
| Seat To Footrest | 18.25" |
| Backrest Height | 13.75" |
| Seat To Back Angle | 105° |
| Product Material: | Fabric, Foam, Bent Wood, Painted Metal |
| Product Color: | Zebra Wood, Chrome Metal, Gray Corduroy Fabric |
| Product SKU: | B30-DIANACOR-GRTZR2 ZBGY2 |
| Product UPC: | 681144211134 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Stylish corduroy fabric upholstery |
| Sleek zebra wood with round chrome footrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $360.00
-65%$360.00
$126.00More Images







Diana Fixed-Height Barstool - Set of 2 Blue By LumiSource
Stylish and oh-so-comfortable the Diana Fixed-Height Bar Stool is royally suitable for any bar and kitchen area. Upholstered in luxurious velvet or corduroy fabric and sleek zebra wood legs, the Diana is available in a variety of upholstery colors. Choose the one that fits your space the best!
Specifications
| Product Dimensions | 45.25 H x 22 W x 22 L |
| Seat To Floor | 30" |
| Seat Depth | 15.75" |
| Inside Seat Width | 14" |
| Seat To Footrest | 18.25" |
| Backrest Height | 13.75" |
| Seat To Back Angle | 105° |
| Product Material: | Fabric, Foam, Bent Wood, Painted Metal |
| Product Color: | Zebra Wood, Chrome Metal, Gray Corduroy Fabric |
| Product SKU: | B30-DIANACOR-GRTZR2 ZBGY2 |
| Product UPC: | 681144211134 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Stylish corduroy fabric upholstery |
| Sleek zebra wood with round chrome footrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stylish and oh-so-comfortable the Diana Fixed-Height Bar Stool is royally suitable for any bar and kitchen area. Upholstered in luxurious velvet or corduroy fabric and sleek zebra wood legs, the Diana is available in a variety of upholstery colors. Choose the one that fits your space the best!
Specifications
| Product Dimensions | 45.25 H x 22 W x 22 L |
| Seat To Floor | 30" |
| Seat Depth | 15.75" |
| Inside Seat Width | 14" |
| Seat To Footrest | 18.25" |
| Backrest Height | 13.75" |
| Seat To Back Angle | 105° |
| Product Material: | Fabric, Foam, Bent Wood, Painted Metal |
| Product Color: | Zebra Wood, Chrome Metal, Gray Corduroy Fabric |
| Product SKU: | B30-DIANACOR-GRTZR2 ZBGY2 |
| Product UPC: | 681144211134 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Stylish corduroy fabric upholstery |
| Sleek zebra wood with round chrome footrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























