
Desk in American Walnut By Homeroots
The desk features an American walnut veneer top with solid wood legs. The top contains six open shelves of varying sizes to store all your small office supplies in one easy-to-reach location.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 34.89 H x 47.25 W x 23.63 D |
| Product Color: | Walnut |
| Base Material: | Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Walnut Veneered MDF |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370543 |
| Product UPC: | 4512839461342 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 34 89 Desk American Walnut |
| 23 63 34 89 Desk |
| Desk American Walnut |
| 89 Desk American Walnut |
| 34 89 Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $573.99
-65%$573.99
$200.90More Images





Desk in American Walnut By Homeroots
The desk features an American walnut veneer top with solid wood legs. The top contains six open shelves of varying sizes to store all your small office supplies in one easy-to-reach location.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 34.89 H x 47.25 W x 23.63 D |
| Product Color: | Walnut |
| Base Material: | Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Walnut Veneered MDF |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370543 |
| Product UPC: | 4512839461342 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 34 89 Desk American Walnut |
| 23 63 34 89 Desk |
| Desk American Walnut |
| 89 Desk American Walnut |
| 34 89 Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The desk features an American walnut veneer top with solid wood legs. The top contains six open shelves of varying sizes to store all your small office supplies in one easy-to-reach location.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 34.89 H x 47.25 W x 23.63 D |
| Product Color: | Walnut |
| Base Material: | Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Walnut Veneered MDF |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370543 |
| Product UPC: | 4512839461342 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 34 89 Desk American Walnut |
| 23 63 34 89 Desk |
| Desk American Walnut |
| 89 Desk American Walnut |
| 34 89 Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























