
Delicious Hammered Finish Pear Statue By Homeroots
This pear is a precious figure for a home. With its nickel finish, this pseudo-fruit brings up the environment well, especially the kitchen and dining area. This would be great resting somewhere in a view from the kitchen. This resin pear with hammered finish mottling will be exceptional if coupled with our apple statue. 6" x 10" x 14"
Specifications
| Product Dimensions: | 14" H x 6" W x 10" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364250 |
| Product UPC: | 4512839553443 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $102.01
-65%$102.01
$35.70More Images





Delicious Hammered Finish Pear Statue By Homeroots
This pear is a precious figure for a home. With its nickel finish, this pseudo-fruit brings up the environment well, especially the kitchen and dining area. This would be great resting somewhere in a view from the kitchen. This resin pear with hammered finish mottling will be exceptional if coupled with our apple statue. 6" x 10" x 14"
Specifications
| Product Dimensions: | 14" H x 6" W x 10" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364250 |
| Product UPC: | 4512839553443 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This pear is a precious figure for a home. With its nickel finish, this pseudo-fruit brings up the environment well, especially the kitchen and dining area. This would be great resting somewhere in a view from the kitchen. This resin pear with hammered finish mottling will be exceptional if coupled with our apple statue. 6" x 10" x 14"
Specifications
| Product Dimensions: | 14" H x 6" W x 10" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364250 |
| Product UPC: | 4512839553443 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























