
Delicious Hammered Finish Apple Statue By Homeroots
This apple would be a great look for the kitchen or dining table. With the semi-shiny look and its extraordinary pattern and shape, it would be a marvelous article to add a sense of uniqueness anywhere, like the kitchen area. This resin apple has a subtle yet luxurious look. A fine item to add to the countertops as decoration. This hammered finish mottled apple would look great pear-ed up with our pear statue. 6.5" x 11" x 20"
Specifications
| Product Dimensions: | 20" H x 6.5" W x 11" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364249 |
| Product UPC: | 4512839553450 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $101.25
-65%$101.25
$35.44More Images



Delicious Hammered Finish Apple Statue By Homeroots
This apple would be a great look for the kitchen or dining table. With the semi-shiny look and its extraordinary pattern and shape, it would be a marvelous article to add a sense of uniqueness anywhere, like the kitchen area. This resin apple has a subtle yet luxurious look. A fine item to add to the countertops as decoration. This hammered finish mottled apple would look great pear-ed up with our pear statue. 6.5" x 11" x 20"
Specifications
| Product Dimensions: | 20" H x 6.5" W x 11" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364249 |
| Product UPC: | 4512839553450 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This apple would be a great look for the kitchen or dining table. With the semi-shiny look and its extraordinary pattern and shape, it would be a marvelous article to add a sense of uniqueness anywhere, like the kitchen area. This resin apple has a subtle yet luxurious look. A fine item to add to the countertops as decoration. This hammered finish mottled apple would look great pear-ed up with our pear statue. 6.5" x 11" x 20"
Specifications
| Product Dimensions: | 20" H x 6.5" W x 11" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364249 |
| Product UPC: | 4512839553450 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























