
Deep Cherry Blanket Stand By Homeroots
Gracefully arched to perfection the Deep Cherry Blanket Stand can be included to any authentic decor. It's freestanding character makes it portable to shift to any room. Crafted from rubber wood and poplar wood solids the three tubular horizontal wood frames provide ample storage for blankets and quilts. The beautiful cherry polish finish makes it adaptable to any room in the house. 35.75" x 28" x 14"
Specifications
| Product Category: | Coat Racks |
| Product Dimensions: | 35.75 H x 28 W x 14 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Cherry |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389632 |
| Product UPC: | 4512822875484 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $299.83
-65%$299.83
$104.94More Images











Deep Cherry Blanket Stand By Homeroots
Gracefully arched to perfection the Deep Cherry Blanket Stand can be included to any authentic decor. It's freestanding character makes it portable to shift to any room. Crafted from rubber wood and poplar wood solids the three tubular horizontal wood frames provide ample storage for blankets and quilts. The beautiful cherry polish finish makes it adaptable to any room in the house. 35.75" x 28" x 14"
Specifications
| Product Category: | Coat Racks |
| Product Dimensions: | 35.75 H x 28 W x 14 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Cherry |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389632 |
| Product UPC: | 4512822875484 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Gracefully arched to perfection the Deep Cherry Blanket Stand can be included to any authentic decor. It's freestanding character makes it portable to shift to any room. Crafted from rubber wood and poplar wood solids the three tubular horizontal wood frames provide ample storage for blankets and quilts. The beautiful cherry polish finish makes it adaptable to any room in the house. 35.75" x 28" x 14"
Specifications
| Product Category: | Coat Racks |
| Product Dimensions: | 35.75 H x 28 W x 14 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Cherry |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389632 |
| Product UPC: | 4512822875484 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























