
Deep Brown Octagonal Coffee Table By Homeroots
Upholding the rich craftsmanship in its intricate detailing, this Deep Brown Octagonal Coffee Table is designed to accentuate a bohemian vibe into your living room. The eye-catching octagon shape with carved design on each side and the deep brown tone in medium stained wooden finish adds texture to the piece. Constructed with a blend of wood, iron, and fabric, this table stands out in quality for long-lasting durability. Whether you want to serve drinks and snacks to the guests or keep it as an accent piece, this coffee table will complement a farmhouse, bohemian, or countryside decor for a laid-back feel. 46” x 46” x 19”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 46in W x 46in D x 19in H |
| Product Material: | Wood, Iron |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Octagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400854 |
| Product UPC: | 808230091696 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Deep Brown Octagonal Coffee Table By Homeroots
Upholding the rich craftsmanship in its intricate detailing, this Deep Brown Octagonal Coffee Table is designed to accentuate a bohemian vibe into your living room. The eye-catching octagon shape with carved design on each side and the deep brown tone in medium stained wooden finish adds texture to the piece. Constructed with a blend of wood, iron, and fabric, this table stands out in quality for long-lasting durability. Whether you want to serve drinks and snacks to the guests or keep it as an accent piece, this coffee table will complement a farmhouse, bohemian, or countryside decor for a laid-back feel. 46” x 46” x 19”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 46in W x 46in D x 19in H |
| Product Material: | Wood, Iron |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Octagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400854 |
| Product UPC: | 808230091696 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Upholding the rich craftsmanship in its intricate detailing, this Deep Brown Octagonal Coffee Table is designed to accentuate a bohemian vibe into your living room. The eye-catching octagon shape with carved design on each side and the deep brown tone in medium stained wooden finish adds texture to the piece. Constructed with a blend of wood, iron, and fabric, this table stands out in quality for long-lasting durability. Whether you want to serve drinks and snacks to the guests or keep it as an accent piece, this coffee table will complement a farmhouse, bohemian, or countryside decor for a laid-back feel. 46” x 46” x 19”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 46in W x 46in D x 19in H |
| Product Material: | Wood, Iron |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Octagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400854 |
| Product UPC: | 808230091696 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























