
Dark Yellow Velvet with Piping Accent Chair By Homeroots
This accent chair will be a great addition to any living space. It features velvet covering with contrasting piping, and also offered in different colors to choose . The chair has traditional ties with a winged back that flank the pillow back cushion. The chair is supported by tapered wood feet to give it an updated feel.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 29in W x 32in D x 39in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Chartreuse Yellow Velvet |
| Finish: | Chartreuse Yellow Velvet |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 286189 |
| Product UPC: | 689211810006 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Yellow Velvet Piping Accent Chair |
| Dark Yellow Velvet |
| Velvet Piping Accent Chair |
| Dark Yellow Velvet Piping Accent |
| Dark Yellow Velvet Piping |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $656.30
-65%$656.30
$229.70More Images

Dark Yellow Velvet with Piping Accent Chair By Homeroots
This accent chair will be a great addition to any living space. It features velvet covering with contrasting piping, and also offered in different colors to choose . The chair has traditional ties with a winged back that flank the pillow back cushion. The chair is supported by tapered wood feet to give it an updated feel.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 29in W x 32in D x 39in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Chartreuse Yellow Velvet |
| Finish: | Chartreuse Yellow Velvet |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 286189 |
| Product UPC: | 689211810006 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Yellow Velvet Piping Accent Chair |
| Dark Yellow Velvet |
| Velvet Piping Accent Chair |
| Dark Yellow Velvet Piping Accent |
| Dark Yellow Velvet Piping |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This accent chair will be a great addition to any living space. It features velvet covering with contrasting piping, and also offered in different colors to choose . The chair has traditional ties with a winged back that flank the pillow back cushion. The chair is supported by tapered wood feet to give it an updated feel.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 29in W x 32in D x 39in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Chartreuse Yellow Velvet |
| Finish: | Chartreuse Yellow Velvet |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 286189 |
| Product UPC: | 689211810006 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Yellow Velvet Piping Accent Chair |
| Dark Yellow Velvet |
| Velvet Piping Accent Chair |
| Dark Yellow Velvet Piping Accent |
| Dark Yellow Velvet Piping |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























