
Dark Walnut Wood Chest By Homeroots - 347055
This chest has the perfect combination of traditional style with a classic look. This chest in a dark walnut finish, features a detailed English front and back with five drawers, Felt-Lined top drawer, and perfectly complemented with silver metal drawer pulls. Add this chest to any bedroom to store your necessities. Some Assembly Required.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 51 H x 18 W x 36 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Dark Walnut |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347055 |
| Product UPC: | 4512839708171 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 51 Dark Walnut Wood Chest |
| Walnut Wood Chest |
| Dark Walnut Wood Chest |
| 36 51 Dark Walnut Wood |
| 18 36 51 Dark Walnut |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Dark Walnut Wood Chest By Homeroots - 347055
This chest has the perfect combination of traditional style with a classic look. This chest in a dark walnut finish, features a detailed English front and back with five drawers, Felt-Lined top drawer, and perfectly complemented with silver metal drawer pulls. Add this chest to any bedroom to store your necessities. Some Assembly Required.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 51 H x 18 W x 36 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Dark Walnut |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347055 |
| Product UPC: | 4512839708171 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 51 Dark Walnut Wood Chest |
| Walnut Wood Chest |
| Dark Walnut Wood Chest |
| 36 51 Dark Walnut Wood |
| 18 36 51 Dark Walnut |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This chest has the perfect combination of traditional style with a classic look. This chest in a dark walnut finish, features a detailed English front and back with five drawers, Felt-Lined top drawer, and perfectly complemented with silver metal drawer pulls. Add this chest to any bedroom to store your necessities. Some Assembly Required.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 51 H x 18 W x 36 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Dark Walnut |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347055 |
| Product UPC: | 4512839708171 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 51 Dark Walnut Wood Chest |
| Walnut Wood Chest |
| Dark Walnut Wood Chest |
| 36 51 Dark Walnut Wood |
| 18 36 51 Dark Walnut |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























