
Dark Stain Pedestal Table with Black Detailing By Homeroots
This Dark Stain Pedestal Table with Black Detailing will be a unique way to add some contemporary design to your home. The top and base of the table are made from solid wood that is colored to an almost black finish. These two pieces are connected by a black painted metal rod that adds a very modern yet minimal touch to the table. You can this table as an entrance table or as an end table for your couch. This table can also be used as a nightstand as it provides ample storage but still look stylish and modern. This table is also perfect for smaller spaces and as house-warming gifts. 24" H x 20" W x 20" D
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 20in W x 20in D x 24in H |
| Product Material: | Solid Mango Wood, Iron Rod |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Top Color: | Black |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393191 |
| Product UPC: | 808230033351 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Stain Pedestal Table Black Detailing |
| Dark Stain Pedestal Table |
| Dark Stain Pedestal Table Black |
| Stain Pedestal Table Black |
| Pedestal Table Black Detailing |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Dark Stain Pedestal Table with Black Detailing By Homeroots
This Dark Stain Pedestal Table with Black Detailing will be a unique way to add some contemporary design to your home. The top and base of the table are made from solid wood that is colored to an almost black finish. These two pieces are connected by a black painted metal rod that adds a very modern yet minimal touch to the table. You can this table as an entrance table or as an end table for your couch. This table can also be used as a nightstand as it provides ample storage but still look stylish and modern. This table is also perfect for smaller spaces and as house-warming gifts. 24" H x 20" W x 20" D
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 20in W x 20in D x 24in H |
| Product Material: | Solid Mango Wood, Iron Rod |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Top Color: | Black |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393191 |
| Product UPC: | 808230033351 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Stain Pedestal Table Black Detailing |
| Dark Stain Pedestal Table |
| Dark Stain Pedestal Table Black |
| Stain Pedestal Table Black |
| Pedestal Table Black Detailing |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Dark Stain Pedestal Table with Black Detailing will be a unique way to add some contemporary design to your home. The top and base of the table are made from solid wood that is colored to an almost black finish. These two pieces are connected by a black painted metal rod that adds a very modern yet minimal touch to the table. You can this table as an entrance table or as an end table for your couch. This table can also be used as a nightstand as it provides ample storage but still look stylish and modern. This table is also perfect for smaller spaces and as house-warming gifts. 24" H x 20" W x 20" D
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 20in W x 20in D x 24in H |
| Product Material: | Solid Mango Wood, Iron Rod |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Top Color: | Black |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393191 |
| Product UPC: | 808230033351 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Stain Pedestal Table Black Detailing |
| Dark Stain Pedestal Table |
| Dark Stain Pedestal Table Black |
| Stain Pedestal Table Black |
| Pedestal Table Black Detailing |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























