
Dark Brown Bench By Homeroots
The Dark Brown Bench has a beautiful plantation cherry finish that will look absolutely glamorous in any furniture setting. The smooth craftsmanship and the sleek paint job gives the bench that pristine traditional look found in beautiful old houses. The bench can comfortably seat three and will be perfect for places where you need extra seating like the patio, balcony, hallway, living room and more. The measurements are 31" x 44" x 19".
Specifications
| Product Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 44in W x 19in D x 31in H |
| Product Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389186 |
| Product UPC: | 4512822870526 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Dark Brown Bench By Homeroots
The Dark Brown Bench has a beautiful plantation cherry finish that will look absolutely glamorous in any furniture setting. The smooth craftsmanship and the sleek paint job gives the bench that pristine traditional look found in beautiful old houses. The bench can comfortably seat three and will be perfect for places where you need extra seating like the patio, balcony, hallway, living room and more. The measurements are 31" x 44" x 19".
Specifications
| Product Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 44in W x 19in D x 31in H |
| Product Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389186 |
| Product UPC: | 4512822870526 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Dark Brown Bench has a beautiful plantation cherry finish that will look absolutely glamorous in any furniture setting. The smooth craftsmanship and the sleek paint job gives the bench that pristine traditional look found in beautiful old houses. The bench can comfortably seat three and will be perfect for places where you need extra seating like the patio, balcony, hallway, living room and more. The measurements are 31" x 44" x 19".
Specifications
| Product Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 44in W x 19in D x 31in H |
| Product Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389186 |
| Product UPC: | 4512822870526 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























