
Daniella Dining Chair - Set of 2 By LumiSource
Fall in love with the contemporary style and comfort of the Daniella Dining Chair by LumiSource. The bucket-style seat is upholstered in beautiful upholstery and features stylish metal legs. Available in a variety of upholstery options and frame options, the Daniella Dining Chair is the perfect addition to any dining or living area.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 24.25"L × 23"W × 31.75"H |
| Seat To Floor | 19" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Backrest Height | 14" |
| Armrest Height | 6.5" |
| Armrest Length | 12" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Steel, White PU |
| Product SKU: | DC-DNLA2 BKW2 |
| Product UPC: | 681144143183 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Stylish faux leather upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| Sturdy metal legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Daniella Dining Chair - Set of 2 By LumiSource
Fall in love with the contemporary style and comfort of the Daniella Dining Chair by LumiSource. The bucket-style seat is upholstered in beautiful upholstery and features stylish metal legs. Available in a variety of upholstery options and frame options, the Daniella Dining Chair is the perfect addition to any dining or living area.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 24.25"L × 23"W × 31.75"H |
| Seat To Floor | 19" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Backrest Height | 14" |
| Armrest Height | 6.5" |
| Armrest Length | 12" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Steel, White PU |
| Product SKU: | DC-DNLA2 BKW2 |
| Product UPC: | 681144143183 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Stylish faux leather upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| Sturdy metal legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fall in love with the contemporary style and comfort of the Daniella Dining Chair by LumiSource. The bucket-style seat is upholstered in beautiful upholstery and features stylish metal legs. Available in a variety of upholstery options and frame options, the Daniella Dining Chair is the perfect addition to any dining or living area.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 24.25"L × 23"W × 31.75"H |
| Seat To Floor | 19" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Backrest Height | 14" |
| Armrest Height | 6.5" |
| Armrest Length | 12" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Steel, White PU |
| Product SKU: | DC-DNLA2 BKW2 |
| Product UPC: | 681144143183 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Stylish faux leather upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| Sturdy metal legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























