
Daniella Fixed-Height Counter Stool - Set of 2 Gray By LumiSource - B24-DNLA2 AUCHAR2
Add stylish and comfortable seating to your kitchen or counter area with the contemporary charm of the Daniella Counter Stool by LumiSource. Featuring a sleek upholstered padded seat, backrest, and a unique metal frame. The Daniella is available in a variety of upholstery colors.
Specifications
| Product Dimensions | 33 H x 19.5 W x 21 L |
| Seat To Floor | 24.5" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 15.25" |
| Seat To Footrest | 16" |
| Backrest Height | 9" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Metal, Charcoal Fabric |
| Product SKU: | B24-DNLA2 AUCHAR2 |
| Product UPC: | 681144130794 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Fixed counter height |
| Fabric upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $250.00
-65%$250.00
$87.50More Images





























Daniella Fixed-Height Counter Stool - Set of 2 Gray By LumiSource - B24-DNLA2 AUCHAR2
Add stylish and comfortable seating to your kitchen or counter area with the contemporary charm of the Daniella Counter Stool by LumiSource. Featuring a sleek upholstered padded seat, backrest, and a unique metal frame. The Daniella is available in a variety of upholstery colors.
Specifications
| Product Dimensions | 33 H x 19.5 W x 21 L |
| Seat To Floor | 24.5" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 15.25" |
| Seat To Footrest | 16" |
| Backrest Height | 9" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Metal, Charcoal Fabric |
| Product SKU: | B24-DNLA2 AUCHAR2 |
| Product UPC: | 681144130794 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Fixed counter height |
| Fabric upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add stylish and comfortable seating to your kitchen or counter area with the contemporary charm of the Daniella Counter Stool by LumiSource. Featuring a sleek upholstered padded seat, backrest, and a unique metal frame. The Daniella is available in a variety of upholstery colors.
Specifications
| Product Dimensions | 33 H x 19.5 W x 21 L |
| Seat To Floor | 24.5" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 15.25" |
| Seat To Footrest | 16" |
| Backrest Height | 9" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Metal, Charcoal Fabric |
| Product SKU: | B24-DNLA2 AUCHAR2 |
| Product UPC: | 681144130794 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Fixed counter height |
| Fabric upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























