
Daniella Fixed-Height Bar Stool - Set of 2 Gray By LumiSource - B30-DNLA2 AUCHAR2
Add stylish and comfortable seating to your kitchen or bar area with the contemporary charm of the Daniella Bar Stool by LumiSource. Featuring a sleek upholstered padded seat, backrest, and a unique metal frame. The Daniella is available in a variety of upholstery colors.
Specifications
| Product Dimensions | 38 H x 19.5 W x 21 L |
| Seat To Floor | 30" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 15.25" |
| Seat To Footrest | 18" |
| Backrest Height | 9" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Metal, Charcoal Fabric |
| Product SKU: | B30-DNLA2 AUCHAR2 |
| Product UPC: | 681144131074 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed bar height |
| Fabric upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $280.00
-65%$280.00
$98.00More Images























Daniella Fixed-Height Bar Stool - Set of 2 Gray By LumiSource - B30-DNLA2 AUCHAR2
Add stylish and comfortable seating to your kitchen or bar area with the contemporary charm of the Daniella Bar Stool by LumiSource. Featuring a sleek upholstered padded seat, backrest, and a unique metal frame. The Daniella is available in a variety of upholstery colors.
Specifications
| Product Dimensions | 38 H x 19.5 W x 21 L |
| Seat To Floor | 30" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 15.25" |
| Seat To Footrest | 18" |
| Backrest Height | 9" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Metal, Charcoal Fabric |
| Product SKU: | B30-DNLA2 AUCHAR2 |
| Product UPC: | 681144131074 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed bar height |
| Fabric upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add stylish and comfortable seating to your kitchen or bar area with the contemporary charm of the Daniella Bar Stool by LumiSource. Featuring a sleek upholstered padded seat, backrest, and a unique metal frame. The Daniella is available in a variety of upholstery colors.
Specifications
| Product Dimensions | 38 H x 19.5 W x 21 L |
| Seat To Floor | 30" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 15.25" |
| Seat To Footrest | 18" |
| Backrest Height | 9" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Metal, Charcoal Fabric |
| Product SKU: | B30-DNLA2 AUCHAR2 |
| Product UPC: | 681144131074 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed bar height |
| Fabric upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























