
Dahlia Dining Chair - Set of 2 Gray By LumiSource - CH-DAHLIA2 AUGY2
Elegant and simple, the Dahlia Dining Chair by LumiSource will furnish any dining area with style. Featuring a sleek upholstered seat accented by metal details and contemporary metal legs. Available in a variety of color and material combinations.
Specifications
| Product Dimensions | 34.25 H x 22.5 W x 22 L |
| Seat To Floor | 18.75" |
| Seat Depth | 18.25" |
| Inside Seat Width | 19.5" |
| Back Rest Height | 16.75 |
| Armrest Height | 6.5" |
| Armrest Length | 11" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Grey PU, Chrome |
| Product SKU: | CH-DAHLIA2 AUGY2 |
| Product UPC: | 681144138332 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Faux leather upholstery |
| Thick padded seat for comfort |
| Black metal frame |
| Seats two comfortably |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images







Dahlia Dining Chair - Set of 2 Gray By LumiSource - CH-DAHLIA2 AUGY2
Elegant and simple, the Dahlia Dining Chair by LumiSource will furnish any dining area with style. Featuring a sleek upholstered seat accented by metal details and contemporary metal legs. Available in a variety of color and material combinations.
Specifications
| Product Dimensions | 34.25 H x 22.5 W x 22 L |
| Seat To Floor | 18.75" |
| Seat Depth | 18.25" |
| Inside Seat Width | 19.5" |
| Back Rest Height | 16.75 |
| Armrest Height | 6.5" |
| Armrest Length | 11" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Grey PU, Chrome |
| Product SKU: | CH-DAHLIA2 AUGY2 |
| Product UPC: | 681144138332 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Faux leather upholstery |
| Thick padded seat for comfort |
| Black metal frame |
| Seats two comfortably |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant and simple, the Dahlia Dining Chair by LumiSource will furnish any dining area with style. Featuring a sleek upholstered seat accented by metal details and contemporary metal legs. Available in a variety of color and material combinations.
Specifications
| Product Dimensions | 34.25 H x 22.5 W x 22 L |
| Seat To Floor | 18.75" |
| Seat Depth | 18.25" |
| Inside Seat Width | 19.5" |
| Back Rest Height | 16.75 |
| Armrest Height | 6.5" |
| Armrest Length | 11" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Grey PU, Chrome |
| Product SKU: | CH-DAHLIA2 AUGY2 |
| Product UPC: | 681144138332 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Faux leather upholstery |
| Thick padded seat for comfort |
| Black metal frame |
| Seats two comfortably |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























