
Dahlia Counter Stool - Set of 2 Black By LumiSource - B26-DAHLIA-R2 WLPUBK2
Elegant and simple, the Dahlia Counter Stool by LumiSource will furnish any eating area with style. Featuring a sleek upholstered seat accented by metal details and contemporary legs. Available in a variety of color and material combinations.
Specifications
| Product Dimensions | 37 H x 20 W x 20.5 L |
| Seat To Floor | 25" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Seat To Footrest | 16.5" |
| Backrest Height | 13" |
| Armrest Height | 7" |
| Armrest Length | 8" |
| Seat To Back Angle | 98° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Black PU, Chrome |
| Product SKU: | B26-DAHLIA-R2 WLPUBK2 |
| Product UPC: | 681144133788 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Stylish faux leather upholstery |
| Walnut wood legs |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $280.00
-65%$280.00
$98.00More Images























Dahlia Counter Stool - Set of 2 Black By LumiSource - B26-DAHLIA-R2 WLPUBK2
Elegant and simple, the Dahlia Counter Stool by LumiSource will furnish any eating area with style. Featuring a sleek upholstered seat accented by metal details and contemporary legs. Available in a variety of color and material combinations.
Specifications
| Product Dimensions | 37 H x 20 W x 20.5 L |
| Seat To Floor | 25" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Seat To Footrest | 16.5" |
| Backrest Height | 13" |
| Armrest Height | 7" |
| Armrest Length | 8" |
| Seat To Back Angle | 98° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Black PU, Chrome |
| Product SKU: | B26-DAHLIA-R2 WLPUBK2 |
| Product UPC: | 681144133788 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Stylish faux leather upholstery |
| Walnut wood legs |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant and simple, the Dahlia Counter Stool by LumiSource will furnish any eating area with style. Featuring a sleek upholstered seat accented by metal details and contemporary legs. Available in a variety of color and material combinations.
Specifications
| Product Dimensions | 37 H x 20 W x 20.5 L |
| Seat To Floor | 25" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Seat To Footrest | 16.5" |
| Backrest Height | 13" |
| Armrest Height | 7" |
| Armrest Length | 8" |
| Seat To Back Angle | 98° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Black PU, Chrome |
| Product SKU: | B26-DAHLIA-R2 WLPUBK2 |
| Product UPC: | 681144133788 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Stylish faux leather upholstery |
| Walnut wood legs |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























