
Curvo Adjustable Barstool - Set of 2 Cream By LumiSource
Retro never goes out of style and the LumiSource Curvo Bar Stool is a great example with its modern updated take. The cut-out back creates an open, airy feel while the wide, curved seat and walnut armrests add style and charm. The chrome footrest provides comfort without sacrificing design. Available in multiple colors, pick the color that accents your space.
Specifications
| Product Dimensions | 34-42.5 H x 21.25 W x 21 L |
| Seat To Floor | 24.5-33.5" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 12.5" |
| Armrest Height | 7" |
| Armrest Length | 9.5" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Chrome, Walnut Wood, Cream Fabric |
| Product SKU: | BS-CURVO2-SWVT WLCR2 |
| Product UPC: | 681144194642 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Adjusts from counter to bar height |
| 360-degree swivel |
| Curved bent wood armrests |
| Includes 2 barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images









Curvo Adjustable Barstool - Set of 2 Cream By LumiSource
Retro never goes out of style and the LumiSource Curvo Bar Stool is a great example with its modern updated take. The cut-out back creates an open, airy feel while the wide, curved seat and walnut armrests add style and charm. The chrome footrest provides comfort without sacrificing design. Available in multiple colors, pick the color that accents your space.
Specifications
| Product Dimensions | 34-42.5 H x 21.25 W x 21 L |
| Seat To Floor | 24.5-33.5" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 12.5" |
| Armrest Height | 7" |
| Armrest Length | 9.5" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Chrome, Walnut Wood, Cream Fabric |
| Product SKU: | BS-CURVO2-SWVT WLCR2 |
| Product UPC: | 681144194642 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Adjusts from counter to bar height |
| 360-degree swivel |
| Curved bent wood armrests |
| Includes 2 barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Retro never goes out of style and the LumiSource Curvo Bar Stool is a great example with its modern updated take. The cut-out back creates an open, airy feel while the wide, curved seat and walnut armrests add style and charm. The chrome footrest provides comfort without sacrificing design. Available in multiple colors, pick the color that accents your space.
Specifications
| Product Dimensions | 34-42.5 H x 21.25 W x 21 L |
| Seat To Floor | 24.5-33.5" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 12.5" |
| Armrest Height | 7" |
| Armrest Length | 9.5" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Chrome, Walnut Wood, Cream Fabric |
| Product SKU: | BS-CURVO2-SWVT WLCR2 |
| Product UPC: | 681144194642 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Adjusts from counter to bar height |
| 360-degree swivel |
| Curved bent wood armrests |
| Includes 2 barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























